Hlavní navigace

DVB-T2/HEVC

Přechod na nový standard zemské televize DVB-T2

Druhá vlna digitalizace, tedy přechod na úspornější formát zemského televizního vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC, je vynuceným procesem vzniklým na základě rozhodnutí Evropské komise. Jeho účelem je uvolnění pásma v rozsahu od 694 do 790 MHz, které v současnosti využíváno pro televizní vysílání. Po jeho ukončení, plánovaném na rok 2021, připadnou uvolněné frekvence formou dražby vybraným mobilním operátorům pro další rozvoj širokopásmového internetu.

SHRNUTÍ: Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

_
Autor: Pavel Dvořák, MPO

Omezování frekvencí určených pro televizní vysílání během první a druhé digitalizace (klikněte pro zvětšení).

Proces přechodu odstartovala Vláda České republiky v červenci 2016 schválením strategického dokumentu o dalším rozvoji zemského digitálního televizního vysílání. Strategii připravila expertní komise u ministerstva průmyslu a obchodu, ve které zasedají kromě operátorů a vysílatelů také zástupci Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

INFORMUJEME: Na druhý pokus vláda projednala Strategii DVB-T2. A schválila ji

Jak změna probíhá?

Jako první zahájily vysílání České radiokomunikace, když 1. března spustily vysílání přechodové DVB-T2 sítě 12 ze dvou vysílačů, z pražského Žižkova a středočeského Cukráku. O rok později pak spustila Česká televize veřejnoprávní přechodovou síť 11, jejímž operátorem jsou taktéž České Radiokomunikace a ve které jsou vysílány všechny programy ČT v HD rozlišená.

AKTUÁLNĚ: Přechod na DVB-T2 se dostává do další fáze. Co zatím přinesl divákům?

_
Autor: České Radiokomunikace

Digitální mapa České republiky podle Českých Radiokomunikací (klikněte pro zvětšení).

ROZHOVOR: České Radiokomunikace spustí přechodovou síť v DVB-T2 ze Žižkova a Cukráku na přelomu února a března

Svoji přechodovou DVB-T2 síť 13 postupně spouští i konkurenční operátor Digital Broadcasting. Právě jejich multiplex začal jako první nabízet HD kanály, když se ve vysokém rozlišení rozhodly vysílat programy Joj Family a Prima Comedy Central a v některých lokalitách pak i regionální HD televize Polar a V1. 

PSALI JSME: Digital Broadcasting začne stavět třetí přechodovou síť během ledna

Koho se změny týkají?

Změna standardu zemského televizního vysílání se kromě televizních stanic a operátorů jednotlivých sítí dotkne samozřejmě diváků, kteří pro sledování televize využívají zemského vysílání prostřednictvím pozemního příjmu a antény. To je v současnosti přibližně polovina obyvatel České republiky, druhá polovina pak využívá satelitního, kabelového nebo IPTV příjmu. Skeptici se obecně shodují, že chystaný přechod bude v důsledku znamenat navýšení podílu těchto placených platforem.

PRŮZKUM: Digimonitor – Více než polovina diváků sleduje méně než devět televizních programů

Co znamená přechod na DVB-T2 pro televizní diváky?

Změna vysílacího standardu donutí diváky ke koupi nového přijímače, ať už televizoru nebo set-top boxu. Přístroje kompatibilní s novým vysílacím formátem DVB-T2/HEVC se na trhu začaly objevovat v roce 2015, modelové řady pro roky 2016 a 2017 měly už být schopné nový formát televizního vysílání bez problémů rozkódovat. Kdo neplánuje v příštích čtyřech letech koupi nového televizoru, může přechod vyřešit zakoupením výrazně levnějšího set-top boxu.

PŘEHLED TV: Deset NEJvhodnějších televizorů pro příjem nového digitálního vysílání DVB-T2

PŘEHLED STB: Deset NEJvhodnějších set-top boxů pro příjem nového vysílacího standardu DVB-T2

České Radiokomunikace se rozhodly vyjít divákům vstříc a prostřednictvím microsite DVBT2oveřeno.cz publikují seznam ověřených přístrojů, které budou kompatibilní s novým standardem vysílání. Přístroje testují přímo technici Českých radiokomunikací. Záruku kompatibility televizních přijímačů nabízejí i někteří prodejci elektrotechniky.

_
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).