Hlavní navigace

Čím se kvůli DVB-T2 vybavily nemocnice? Často vybraly značky Sencor a Philips

17. 8. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Přechod na DVB-T2 a související úpravy představují významné náklady pro zdravotnická zařízení. Největší nákup udělala Fakultní nemocnice v Ostravě.

Pokud budete marodit v nemocnici a budete na pokoji s televizorem, jeho konkrétní model a schopnosti se budou dost lišit podle toho, do jakého zařízení vás nemoc zavede. Nahlédnutím do smluv a objednávek zjistíte, že někde potřebovali přechod na DVB-T2 vyřešit především co nejlevněji, zatímco jinde se rozhodli spíše výhodně pořídit přijímače, které budou i v dalších letech slušným standardem.

Fakultní nemocnice Ostrava na konci července podepsala velkou smlouvu na dodávku televizorů. Kvůli přechodu na DVB-T2 jich do svých prostor potřebuje nakoupit víc než 500. Veřejnou zakázku vyhrála firma Alcaserv, která nemocnici nabídla televizory Finlux. Ze srovnání dat uvedených v Hlídači smluv vyplývá, že žádná jiná nemocnice tak velkou samostatnou investici do nových televizorů neudělala.

Celková hodnota zakázky dosáhla 1,77 milionu korun s DPH. Nákupní cena jednoho televizoru je 3230 korun s DPH, ke každému bude ještě naklápěcí držák Ergosolid FN 502 za 163 korun včetně DPH. Podle technických parametrů ve smlouvě se pacienti mohou těšit na 32" LED televizory s rozlišením 1366 × 768 pixelů a výstupem na sluchátka. Nemocnice ve veřejné zakázce nepožadovala HD rozlišení.

Nabídka pražské firmy Alcaserv byla nejlevnější ze čtyř předložených. O dodávku televizorů se ucházely ještě ostravský Autocont (1,89 milionu bez DPH), brněnský C System CZ (1,93 milionu bez DPH) a pražský Microshop (2,14 milionu bez DPH).

V zadání tendru sice nemocnice požadovala tuner i pro satelitní nebo kabelový příjem, později však zadávací dokumentaci upřesnila. Zájemcům o veřejnou zakázku sdělila, že akceptuje přijímače se satelitním tunerem i bez něj. Vítězné televizory satelitní příjem neumožňují, naladí buď pozemní signál (DVB-T2/HEVC), anebo kabelový (DVB-C).

O nějakých dvanáct kilometrů dál se nachází Městská nemocnice Ostrava. Ta pořídila nových televizorů méně, dohromady 181. Za více než milion korun s DPH ovšem dostane Full HD přijímače z kategorie chytrých televizorů s internetovými funkcemi.

Karvinská firma Exasoft jí dodává 88 přijímačů Philips 32PFS4132/12 (32" Full HD LED televizory). Jeden vyšel na 4477 korun s DPH. Dále nemocnice nakoupila 89 kusů smart TV Sencor SLE 40FS600TCS (40" Full HD LED televizory), a to v ceně 5688 korun s DPH za kus. Vybavení doplňují čtyři Ultra HD televizory Toshiba 43UL5A63DG s úhlopříčkou 43" za 9490 korun s DPH za kus, dále 111 pokojových antén, dva set-top boxy a 148 držáků na televizory.

V jiných nemocnicích často zahrnuli nákup televizorů a úpravu televizních rozvodů do širší zakázky. Například Oblastní nemocnice v Příbrami takto v objednávce kancelářské techniky pro gynekologicko-porodnickou kliniku poptala 13 televizorů Philips 32PFT4101, což jsou Full HD přijímače s úhlopříčkou 32".

Klatovská nemocnice nakupovala televizory letos v lednu, od firmy Elektro Efekt si jich koupila celkem 152 (včetně jejich zprovoznění na místě). Všechny přijímače jsou z produkce značky Sencor, jde o model SLE 3226TCS s úhlopříčkou 32" a rozlišením HD ready (1366 × 768 pixelů). Z uzavřené smlouvy vyplývá, že nákup jednoho přijímače včetně instalace vyšel na 3388 korun včetně DPH.

Stodská nemocnice si ve stejný měsíc objednala od plzeňského dodavatele prvních 40 kusů televizorů. Pacienti se v ní mohou dívat na 32" LED televizory značky ECG, model H04T2S2. Nákup HD ready přijímačů s rozlišením 1366 × 768 vyšel na 135 960 korun včetně daně, tedy zhruba na 3400 korun za jeden.

V Psychiatrické nemocnici v Opavě kvůli přechodu na DVB-T2 pořídili pět televizorů JVC LT-43VF53A, jedná se o smart Full HD LED přijímače s úhlopříčkou 43". Stálo je to lehce přes 54 tisíc korun s DPH.

Vojenská nemocnice Olomouc vybavila DVB-T2 televizory své dětské oddělení. V Alze nakoupila 40" televizory Philips 40PFT4101, tedy Full HD LED přijímače. Devět kusů vyšlo na 67 410 korun s daní. Kromě nich ještě nemocnice investovala do malého 22" televizoru také od značky Philips, model 22PFT4000 stál na konci roku 2016, kdy nákup probíhal, celkem 3918 korun.

Fakultní nemocnice v Motole si objednala 84 DVB-T2 televizorů, a to hned několik rozdílných modelů. 35 kusů je od značky Sencor, jde o 32" LED televizory s HD ready rozlišením. Dalších dvacet přijímačů je také od Sencoru, mají však úhlopříčku 24". A stejná značka dodala i nejmenší televizory v rámci objednávky, 20" LED HD ready přijímače, jichž nemocnice pořídila deset. 19 kusů už je z kategorie Full HD zařízení: Sencor 40" (sedm přijímačů), Philips 43" (sedm přijímačů) a pětkrát Philips 49". Smlouva nad rámec parametrů neuvádí konkrétní typová označení. Celková investice včetně daně obnášela lehce přes 468 tisíc korun.  

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech se vzhledem k potřebnému množství přijímačů vydala levnější cestou. Místo televizorů přes veřejnou zakázku nakoupila kvůli přechodu na DVB-T2 celkem 91 set-top boxů. Přijímače ji včetně dopravy a zaškolení zaměstnanců vyšly na 77 352 korun včetně DPH. Smlouva uvádí, že jde o set-top boxy DVB-T2 Max.

Také v pražské Všeobecné fakultní nemocnici raději investovali do set-top boxů. Potřebovali jich celkem 541. Pořídili model DVB-T2 EMOS EM180 HD HEVC H265, který bez DPH vyšel na 439 korun. Zakázku vyhrála společnost Maděra a Šípek, její nabídka byla nejlevnější a porazila s ní dva další zájemce. Celková částka je 307 749 korun včetně daně, nákup však zahrnuje i další příslušenství, například propojovací kabely SCART a HDMI.

Pražský Ústav hematologie a krevní transfuze se rovněž rozhodl upřednostnit ve svých lůžkových zařízeních set-top boxy, ve zveřejněné objednávce však není ani jejich počet, ani konkrétní model. Nákup vyšel na 67 815 korun bez DPH.

ebf - tip do článku - debata

Při pročítání smluv povinně publikovaných ve veřejném registru je zjevné, že na výhodný poměr výkon/cena tlačili při přechodu na DVB-T2 v Nemocnici Blansko. Ta si loni na konci roku objednala za cenu do 338 tisíc korun celou škálu služeb včetně nových televizorů. Petru Mistrovi z Brna poslala v prosinci objednávku, kde za tuto sumu požaduje instalaci STA, demontáž starých přijímačů, dodávku 76 kusů nových televizorů, jejich montáž a zprovoznění v hotelovém módu.

Nemocnice však už ve zveřejněných dokumentech nijak nespecifikovala, jaký model televizoru požadovala nebo obdržela.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).