Hlavní navigace

Česko se v žebříčku OSN propadlo v e-governmentu, Slovensko se zlepšilo

Sdílet

Jan Sedlák 24. 7. 2018
United Nations E-government Survey 2018

Letos v květnu vydaný Index digitální ekonomiky a společnosti (DESI) 2018 označil Českou republiku jako zemi se středně dobrými výsledky a ze všech zemí Evropské unie ji posadil na šedivé 17. místo. V DESI se také mluví o dosažení pokroku téměř ve všech oblastech. Nyní s novým žebříčkem E-Government Development Index přichází také OSN. Tam si Česko naopak pohoršilo.

Zatímco v roce 2016 se Česko nacházelo na 50. pozici, letos už je na 54. místě. Celkově se měří 193 zemí. Ze 43 zemí z Evropy se naše země nachází na 32. místě. Česko je s ukazatelem EGDI o hodnotě 0,7084 stále nad světovým průměrem, který činí 0,5491.

Naopak sousední Slovensko se výrazně zlepšilo – před dvěma lety bylo globálně na 67. místě a letos se posunulo na 49. příčku.

Celkově světovému e-governmentu podle OSN kraluje Dánsko následované Austrálií, Jižní Koreou, Velkou Británií, Švédskem, Finskem, Singapurem, Novým Zélandem a Francií. S Jižní Koreou mimochodem Česko před pár dny podepsalo dohodu o spolupráci právě v oblasti e-governmentu.

OSN společně s aktualizovaným žebříčkem vydala také rozsáhlou studii United Nations E-government Survey 2018 s rozsahem téměř 300 stran. K dispozici je zde (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.