Hlavní navigace

Česko se zlepšilo v připravenosti na kybernetické útoky, vyhrálo žebříček

1. 8. 2017

Sdílet

Česká republika si polepšila v mezinárodním srovnání v připravenosti na kybernetické útoky. V rámci National Cyber Security Indexu (NCSI) s nejvyšším skóre obsadila první příčku před Litvou, Ukrajinou, Moldavskem či Lotyšskem. V rámci Global Cybersecurity Index (GCI) jsme se pak posunuli o šest příček na 35. místo. Na blogu o tom informoval CZ.NIC.

NCSI je projekt Estonska. GCI pak spadá pod OSN, přičemž studii vypracovala telekomunikační unie (ITU). V rámci GCI si nejlépe vedou Singapur, USA, Malajsie, Omán, Estonsko a další země. Žebříčky jsou rozdílné a některé státy v NCSI nejsou zahrnuty.

V žebříčcích se hodnotí několik parametrů, Česko získalo i body za router Turris. Oba projekty „hodnotí například existenci národní strategie pro oblast kybernetické bezpečnosti a její implementaci, právní postižitelnost jednání kybernetické trestné činnosti včetně ratifikace mezinárodní Úmluvy o kybernetické kriminalitě. Mezi další kritéria společná pro oba zmíněné benchmarky patří existence vzdělávacích programů (curricula) na jednotlivých stupních škol či realizace osvětových aktivit. Samozřejmostí je pak funkční národní a vládní pracoviště CERT,“ píše CZ.NIC.

V Česku také dnes odstartoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jak jsme nedávno psali, spojí se s dosavadním NCKB a ředitelem se stal dřívější šéf NBÚ Dušan Navrátil. Dnes rovněž vstoupila v platnost novela zákona o kybernetické bezpečnosti. Novinky opět rozepisuje blog CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2017 14:35

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Mozna by bylo vhodne okomentovat tento zebricek, ktery ma poradi: Cesko, Litva, Ukrajina, Moldavie, Lotyssko.

    Ve schopnosti vest vojenske kyber operace ma Ruska federace 0 bodu z 10. Naproti tomu Ukrajina ma v oblasti kapacit boje proti kyber kriminalite 9 bodu z 10.

    Nejsem priznivec scitani jablek a hrusek, coz tento zebricek provadi...ale skutecne ma poradi v tomto zjevnem "omylu" nejakou relevanci v realnem prostredi?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).