Hlavní navigace

Česko se zlepšilo v připravenosti na kybernetické útoky, vyhrálo žebříček

Sdílet

Jan Sedlák

Česká republika si polepšila v mezinárodním srovnání v připravenosti na kybernetické útoky. V rámci National Cyber Security Indexu (NCSI) s nejvyšším skóre obsadila první příčku před Litvou, Ukrajinou, Moldavskem či Lotyšskem. V rámci Global Cybersecurity Index (GCI) jsme se pak posunuli o šest příček na 35. místo. Na blogu o tom informoval CZ.NIC.

NCSI je projekt Estonska. GCI pak spadá pod OSN, přičemž studii vypracovala telekomunikační unie (ITU). V rámci GCI si nejlépe vedou Singapur, USA, Malajsie, Omán, Estonsko a další země. Žebříčky jsou rozdílné a některé státy v NCSI nejsou zahrnuty.

V žebříčcích se hodnotí několik parametrů, Česko získalo i body za router Turris. Oba projekty „hodnotí například existenci národní strategie pro oblast kybernetické bezpečnosti a její implementaci, právní postižitelnost jednání kybernetické trestné činnosti včetně ratifikace mezinárodní Úmluvy o kybernetické kriminalitě. Mezi další kritéria společná pro oba zmíněné benchmarky patří existence vzdělávacích programů (curricula) na jednotlivých stupních škol či realizace osvětových aktivit. Samozřejmostí je pak funkční národní a vládní pracoviště CERT,“ píše CZ.NIC.

V Česku také dnes odstartoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jak jsme nedávno psali, spojí se s dosavadním NCKB a ředitelem se stal dřívější šéf NBÚ Dušan Navrátil. Dnes rovněž vstoupila v platnost novela zákona o kybernetické bezpečnosti. Novinky opět rozepisuje blog CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?