Hlavní navigace

Šéfem nového kyberúřadu NÚKIB bude bývalý ředitel NBÚ Dušan Navrátil

24. 7. 2017

Sdílet

Ředitelem nově vytvořeného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který zahájí činnost začátkem srpna, se stane dosavadní ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil (náš rozhovor). Jeho jmenování dnes jednomyslně schválila vláda.

Činnost NÚKIB navazuje na dosavadní aktivity Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). To doposud fungovalo právě pod NBÚ. Staronový úřad bude nadále sídlit v Brně. Vláda už dříve rozhodla, že se z kasáren v Černých polích vytvoří nové sídlo, kde by mělo působit až 400 lidí.

Navrátil byl na funkci šéfa jasným favoritem. Po odchodu z NBÚ zastával roli vládního zmocněnce pro kybernetickou bezpečnost a nový úřad připravoval. S jeho jmenováním do čela úřadu funkce zmocněnce zanikne.

NÚKIB bude letos na provoz čerpat rozpočet 214 milionů korun. Celkem 183 milionů jde z rozpočtu NBÚ a zbytek z nespotřebovaných výdajů.

NÚKIB od NBÚ převezme aktivity v kybernetické bezpečnosti. Problémů se objevuje čím dál více. Řada tuzemských úřadů například porušila zákon o kybernetické bezpečnosti a audit odhalil díry v kyberbezpečnosti státu. NÚKIB také s CESNETem či ministerstvem vnitra chystá systém pro monitoring hrozeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).