Hlavní navigace

Nový kyberbezpečnostní úřad povede šéf NBÚ. Toho vystřídá ex-BIS Lang

8. 12. 2016

Sdílet

Bohuslav Sobotka (ČSSD) předložil do vlády materiál, který navrhuje jmenovat vládního zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti. Tím se má stát dosavadní šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Společně s NBÚ bude pracovat na vytvoření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Jak už jsme informovali, tato věc už se nějakou dobu připravuje a kvůli ní v čele Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) spadajícího pod NBÚ skončil Vladimír Rohel, který se stal národním koordinátorem kybernetické bezpečnosti.

Potvrzuje se i to, že se hledalo místo pro odstupujícího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa, který nově povede právě NBÚ. Podle informací Lupy na jeho jmenování silně tlačí Hrad a pro Dušana Navrátila jsou popisované personální posuny jedinou schůdnou variantou. V NBÚ ale personální akce není přijímána úplně nejlépe.

Vláda by měla oficiální návrh projednat ještě do konce roku a změny pak začnou platit od ledna příštího roku. Projednávat to bude i Poslanecká sněmovna.

Současné NCKB nedávno oznámilo, že se v Brně rozšíří kapacity centra až na 400 lidí. Podle informací Lupy by je mohly využívat i další kyberbezpečnostní složky státu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).