Hlavní navigace

Česko skončilo třetí v Locked Shields 2021, kybernetickém cvičení NATO

Sdílet

Jan Sedlák 19. 4. 2021
Locked Shields 2021 Autor: NATO

Český tým opět zabodoval na mezinárodním cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields pořádaným NATO. Družstvo složené ze zástupců státu, akademické sféry a soukromého sektoru, které koordinoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), se umístil na třetím z dvaadvaceti míst. Lepší byly pouze týmy z Švédska a Finska.

Češi cvičení NATO v roce 2017 vyhráli, v roce 2018 byli na třetím místě a v roce 2019 skončili druzí. Loni se projekt kvůli covidu nekonal.

“Cvičení je zaměřeno na ochranu civilních i armádních IT systémů a systémů kritické infrastruktury. Předností tohoto cvičení není jen jeho rozsah, ale především jeho komplexnost. Jedná se dominantně o technické cvičení, kdy proti sobě stojí modré týmy z jednotlivých zúčastněných zemí, jejichž cílem je chránit svěřenou infrastrukturu, a červené týmy organizátorů cvičení, jejichž členové na infrastrukturu naopak útočí,” popisuje NÚKIB.

“Mimo tuto technickou část cvičení se řeší také právní, komunikační a analytický rozměr kybernetických útoků. Jednotlivé týmy proto musí řešit otázky mezinárodního práva, analyzovat mediální prostředí v oblasti a detekovat dezinformace a všechny podstatné aspekty zvládnout analyzovat a předat k rozhodnutí strategickému týmu. Důležitá je proto i schopnost reportingu o incidentech a forenzní analýza škodlivých kódů. Všechny tyto součásti cvičení se následně potkají u strategických týmů jednotlivých zemí, které řeší zadanou problematiku na strategické úrovni.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.