Hlavní navigace

SimpleCell vydává dluhopisy na dostavbu IoT sítě Sigfox na Slovensku

5. 10. 2018

Sdílet

Jan John, SimpleCell Autor: Jan Sedlák

Česká společnost SCNS CEE, která je mateřským podnikem slovenského operátora SimpleCell Networks Slovakiavydává dluhopisy. Ty mají pomoci s dalším financováním výstavby sítě Sigfox určené pro internet věcí na slovenském území.

Slovenský SimpleCell v současné době v zemi pokrývá IoT sítí 92 procent území. Sigfox byl zaveden zejména do větších měst a nyní potřebuje zahustit síť také v dalších oblastech. Peníze z dluhopisů se dále mají využít na posílení obchodního týmu a další expanzní aktivity.

SCNS CEE ke konci září letošního roku investovala 45,3 milionu korun ve formě základního kapitálu, půjčkami společníka a příplatků do vedlejších kapitálových fondů. Celkově se skrze SimpleCell Networks Slovakia investovalo 47,22 milionu korun. Celkový objem emise dluhopisů činů 24 milionů korun, úrok činí osm procent a datum splatnosti je prvního října roku 2020.

Zatím ve ztrátě

Strategickým partnerem SimpleCell Slovakia je Towercom, který se dříve jmenoval Slovenské Radiokomunikace. SimpleCell je na Slovensku jediný, kdo síť Sigfox provozuje. Existuje ale konkurence v podobě IoT sítí NB-IoT (Slovak Telekom) a LoRa (Orange, Slovanet). Ty fungují také v Česku.

„Společnost SimpleCell Networks Slovakia plánuje získat v 7 letech 500 hlavních zákazníků, kteří souhrnně nasadí 5 milionů koncových zařízení a čidel,“ uvádí SCNS CEE v obchodním plánu.

Slovenský SimpleCell v loňském roce vygeneroval tržby ve výši 18 777 eur se ztrátou 390 749 eur. Disponoval aktivy v hodnotě 1 356 659 eur.

„S plánovaným výnosem 298 tisíc eur v roce 2018 a s emisí dluhopisů plánuje společnost dosáhnout provozní nuly ve třetím čtvrtletí 2019 prodejem přibližně 150 000 připojených a platících objektů,“ počítá firma.

SimpleCell funguje také v Česku, firmy ale operují samostatně a akcionáři se částečně prolínají. Oba podniky nicméně sdílí know-how. Slovenský SimpleCell z 80 procent ovládá SCNS CEE (Michal Pavlas, Svatoslav Kylar, Igor Šmucr, Petr Šec) a 20 procent drží Jan John, Pavel Sodomka, Radovan Vávra a Pactio Technologies.

SimpleCell se usazuje také ve Švýcarsku, kde operuje skrze značku Heliot. Jedna z klíčových osob SimpleCellu, Pavel Sodomka, od společnosti odkoupila hardwarovou sekci, která se nyní jmenuje Simple Hardware. Specializuje se na vývoj senzorů a čidel právě pro síť Sigfox. Více v našem rozhovoru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).