Hlavní navigace

Český stát nabídne providerům bezúročné půjčky na budování rychlého internetu

Sdílet

Jan Sedlák 4. 9. 2018

Dotační miliardy na budování vysokorychlostního internetu byly nedávno výrazně osekány, přesto stát přichází s jinou formou podpory této oblasti. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), jejímž akcionářem je právě stát, umožní providerům žádat o bezúročné půjčky na rozvoj internetu.

Banka podporu internetu od 17. září začlení do programu Expanze. Ten se zaměřuje na více oblastí, běží už něco přes rok a podnikatelům doposud půjčil přes miliardu korun. Na Expanzi je v rámci evropského dotačního programu OPPIK celkově vyčleněno 8,8 miliardy korun do roku 2023.

O bezúročnou půjčku budou moci zažádat projekty, „jejichž cílem je vybudovat či rozvíjet vysokorychlostní internet v ČR“. Podporovány mohou být také ty projekty, které chtějí pokrýt internetem „černé“ a „šedé“ oblasti tak, jak je naměřil Český telekomunikační úřad (mapa je zde). Peníze je možné čerpat na koupi zařízení, technologií a podobně.

ČMZRB pro podporu internetových projektů upravila podmínky Expanze do podoby, že nabízí úvěry ve výši 650 tisíc až 60 milionů korun s dobou splatnosti až 10 let. Možný je odklad splátek až o čtyři roky.

Banka dává finance až na 45 procent způsobilých výdajů projektu s tím, že alespoň 20 procent financování musí poskytnout spolupracující komerční finanční instituce. ČMZRB dává příspěvek až 1,5 milionu korun na uhrazení úroků z komerčního úvěru.

Program Expanze je určený malým a středním společnostem. Dle definice banky jsou to firmy, které zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců a roční obrat nepřesahuje 50 milionů eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.