Hlavní navigace

Český stát nabídne providerům bezúročné půjčky na budování rychlého internetu

4. 9. 2018

Sdílet

Internet v Česku

Dotační miliardy na budování vysokorychlostního internetu byly nedávno výrazně osekány, přesto stát přichází s jinou formou podpory této oblasti. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), jejímž akcionářem je právě stát, umožní providerům žádat o bezúročné půjčky na rozvoj internetu.

Banka podporu internetu od 17. září začlení do programu Expanze. Ten se zaměřuje na více oblastí, běží už něco přes rok a podnikatelům doposud půjčil přes miliardu korun. Na Expanzi je v rámci evropského dotačního programu OPPIK celkově vyčleněno 8,8 miliardy korun do roku 2023.

O bezúročnou půjčku budou moci zažádat projekty, „jejichž cílem je vybudovat či rozvíjet vysokorychlostní internet v ČR“. Podporovány mohou být také ty projekty, které chtějí pokrýt internetem „černé“ a „šedé“ oblasti tak, jak je naměřil Český telekomunikační úřad (mapa je zde). Peníze je možné čerpat na koupi zařízení, technologií a podobně.

ČMZRB pro podporu internetových projektů upravila podmínky Expanze do podoby, že nabízí úvěry ve výši 650 tisíc až 60 milionů korun s dobou splatnosti až 10 let. Možný je odklad splátek až o čtyři roky.

Banka dává finance až na 45 procent způsobilých výdajů projektu s tím, že alespoň 20 procent financování musí poskytnout spolupracující komerční finanční instituce. ČMZRB dává příspěvek až 1,5 milionu korun na uhrazení úroků z komerčního úvěru.

Program Expanze je určený malým a středním společnostem. Dle definice banky jsou to firmy, které zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců a roční obrat nepřesahuje 50 milionů eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).