Hlavní navigace

Český statistický úřad prodloužil online sčítání lidu 2021 do 11. května

28. 3. 2021

Sdílet

Sčítání lidu domů a bytů 2021 - notebook Autor: Český statistický úřad

Vyplnit online formulář pro sčítání lidu, domů a bytů 2021 bude možné až do 11. května, kdy skončí i listinné sčítání. V návaznosti na technické problémy s digitálním formulářem v první den sčítání to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Cílem je mimo jiné rozložit zátěž na aplikaci do delšího časového úseku. Lidé se tak navíc v současné epidemické situaci budou moci sečíst bezkontaktně online po celou dobu sčítání, tedy i v době distribuce listinných formulářů sčítacími komisaři,“ uvedl předseda úřadu Marek Rojíček.

K nedělnímu odpoledni se podle něj online sečetl milion lidí. „Technici v systému během víkendu provedli změny k navýšení kapacity. Přesto může při extrémně vysokém vytížení docházet k delším odezvám aplikace. Ve chvíli, kdy sčítací formulář vyplňuje najednou více než 150 tisíc osob, jsou zájemci o sčítání na tuto skuteč-nost upozorněni. V takových případech jim je doporučeno zkusit se přihlásit později, až se fronta uživatelů uvolní,“ doplňuje Rojíček.


Autor: screenshot, Lupa.cz

V sobotu, v den zahájení sčítání, byl online formulář pro sčítání lidu přibližně deset hodin nedostupný. Chyba v našeptávači, který uživateli při vyplňování napovídá adresu, přetížila databáze a pro řadu uživatelů byla aplikace nedostupná. ČSÚ proto formulář raději znepřístupnil až do doby, než dodavatel aplikace, firma OKsystem, chybu opravila. 

Část uživatelů i poté hlásila, že se jim vyplněný formulář například nedaří odeslat. ČSÚ v sobotu večer oznámil, že je systém velmi vytížen a najednou formulář zkouší vyplnit až 170 tisíc lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).