
Český telekomunikační úřad sledoval provoz přístrojů pro širokopásmový přenos dat v pásmech 2,4 GHz až 66 GHz. Ze šestnácti provedených kontrol zjistil úřad ve čtrnácti případech závady, zejména se jednalo o využívání indoor kmitočtů vně budovy. Ohledně využívání rádiových kmitočtů bez oprávnění provedl regulátor třináct kontrol zaměřených na využívání kmitočtů bez oprávnění. V devíti případech zjistil provoz na kmitočtech bez individuálního oprávnění nebo po skončení jeho platnosti a všechny tyto případy řeší formou správního řízení.
Co se týče zdroje rušení provozu elektronických komunikačních zařízení, ukončil ČTÚ v lednu celkem 91 šetření, z toho 57 případů se týkalo rušení televizního příjmu a v šesti případech o rušení příjmu nového standardu DVB-T2. V dalších 21 případech se jednalo o rušení veřejných mobilních komunikačních sítí GSM a LTE, čtyři případy řešily rušení rozhlasového příjmu, dva případy rušení zařízení krátkého dosahu a tři případy rušení meteorologických radarů. Jako zdroj rušení DVB-T byla v sedmi případech zjištěna základnová stanice v pásmu 800 MHz, veřejné mobilní sítě byly v šesti případech rušeny vyzařováním aktivních přijímacích systémů televizního signálu a ve třech případech vyzařováním opakovačů GSM. Příčiny nedostatečného příjmu DVB-T2 byly vždy jiné než rušení ze strany LTE.
Ke konci ledna bylo ve zkušebním provozu 455 základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz, v trvalém provozu pak funguje 16 227 stanic. V lednu přijal úřad 97 hlášení na rušení a ukončil šetření 56 případů rušení DVB-T. Základnové stanice LTE v pásmu 800 MHz byly zjištěny jako zdroj rušení DVB-T v sedmi případech. Ve 34 případech se jednalo o závady přijímacího zařízení, v jedenácti případech se nezjistilo žádné rušení a ve čtyřech případech byl na vině nedostatečný signál DVB-T.