Hlavní navigace

CESNET má cenu Česká hlava za přenos obrazu a zvuku s minimálním zpožděním

6. 12. 2022

Sdílet

Cesnet úložiště perex Autor: Karel Wolf

Sdružení CESNET získalo nejvyšší tuzemské vědecké ocenění, titul Česká hlava v kategorii Industrie. Vyznamenání si vysloužlio za řešení pro přenosy obrazu a zvuku přes počítačovou síť na velké vzdálenosti s mimořádně malým časovým zpožděním. Zařízení pojmenované MVTP (Modular Video Transmission Platform) umožňuje přímo u spolupráci na dálku v oblastech kriticky citlivých na zpoždění komunikace, například v živé kultuře.

Obvyklé zpoždění videokonferencí se pohybuje kolem 200 milisekund a tato latence brání například v tom, aby hudebníci na jednom koncertním díle mohli v tu samou dobu hrát z více míst. Výzkumníci však vytvořili zařízení pro přenosy obrazu a zvuku, které dokáže pracovat s minimálním přidaným zpožděním. Výsledkem je přenosové zařízení v kvalitě HDTV produkce, které snižuje zpoždění vysílače a přijímače včetně komprese a dekomprese obrazu na 1 až 3 milisekundy. Obdobný výrobek není na světovém trhu k dispozici.

Zařízení CESNET otevírá možnost zcela nové formy spolupráce a kulturní výměny, šetří čas i cestovní náklady. Příkladem může být propojení cenných historických nástrojů na dálku nebo souhra hudebníků s varhaníkem, jehož nástroj nelze přemisťovat.

Hudební sféra ale není jedinou, v níž zařízení MVTP nachází uplatnění. Přenosy s nízkou latencí byly využity pro distanční vyšetření hlasu, pro přenosy lékařských operací s možností komunikace s chirurgem nebo pro distanční spolupráci s využitím sdílených 3D modelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).