Hlavní navigace

Čeští provideři zneužívají označení 5G, ČTÚ prověří nekalé obchodní praktiky

27. 2. 2021

Sdílet

Antény - 5G - BTS Autor: Depositphotos

Tuzemští poskytovatelé internetu zneužívají nálepku 5G potenciálně zavádějícím způsobem. Český telekomunikační úřad začal situaci monitorovat s tím, že se obchodní označení 5G využívá i u sítí, které 5G nejsou.

“ČTÚ má indicie o tom, že někteří poskytovatelé služeb elektronických komunikací používají pro své služby přístupu k internetu obchodní označení 5G, ale využívají přitom patrně v plném rozsahu sítě, které neodpovídají standardu plnohodnotných sítí 5G. Očekávání zákazníka týkající se kvality služeb, poskytovaných v takovéto síti, by tak mohla být nereálná. Pokud Úřad v konkrétních případech dojde k takovému zjištění, prověří případné podezření na nekalé obchodní praktiky, případně postoupí podněty dalším příslušným orgánům, například vzhledem k možnému porušení zákona o regulaci reklamy,” informuje regulátor v Monitorovací zprávě 2/2021 (PDF).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2021 8:31

  bez přezdívky

  V monitorovací zprávě sám úžasný úřad uvádí, že 5G je "neformální označení ....".
  Takže si nedovedu představit argumentaci úřadu, proč poskytovatel nesmí například v názvu tarifu použít tuto zkratku.
  Poskytovatel může zkratku použít například protože i jeho nový vysílací bod je pátou generací v řadě hardware, který používá, nebo je to jen odkaz na 5GHz přenosové pásmo.

 • 1. 3. 2021 8:41

  bez přezdívky

  A když už tu jejich monitorovací zprávu čtu, musím se zmínit ...
  V posledních týdnech byli všichni operátoři obesláni, a byla s nimi zahájena kontrola na splnění podmínek dle VO-S/1/08... pro laiky, jde o zapracování takových těch technikálií jako maximální inzerovaná rychlost, běžně dostupná rychlost, minimální rychlost ...

  A na konci dokumentu oznamujícího zahájení kontroly nesměla chybět věta o možné sankci až 500.000,- Kč, když poskytovatel vyžadované dokumenty nezašle, v šibeniční lhůtě 7 dnů!
  A výsledek?
  Po odeslání dokumentů na úřad všichni operátoři čekají, jak to dopadlo. A čekají, a čekají, a čekají, už 14 dnů ... protože úřad, ten má přece spoustu času, že?

 • 1. 3. 2021 14:37

  Ace

  Setkal jsem se s několika podvedenými uživateli, co nadšeně užívali 5G do chvíle "pravdy", kdy přišli na to, že jde o LTE a nápis 5G na anténě je jenom marketingová nálepka.
  K jejich smůle při řešení svého připojení do firem tomuto podvodnému 5G dali přednost před robustnějším drátem... VDSL nebo kabelovce v jejich dosahu.

  1. 3. 2021, 14:37 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).