Hlavní navigace

Čeští Revolgy jsou jako první v regionu součástí cloudové části The Linux Foundation

25. 10. 2021

Sdílet

The Linux Foundation Autor: The Linux Foundation

Česká společnost Revolgy je první v regionu, která se stala součástí organizace The FinOps Foundation spadající pod The Linux Foundation. Zařazuje se tak mezi podniky jako Google Cloud, VMware, Deloitte, Accenture, SoftwareONE a další.

FinOps je pojem ze světa cloudů, který pravděpodobně řeší každý, kdo s cloudy pracuje, jen tento název nemusí znát. Jde o metodiku, jak si udržet přehled v tom, kdo za kolik nakupuje jaké cloudové služby. Díky postupům lze udržet útraty za cloudové služby na uzdě.

“V platbách za cloud je ve firmách často nepořádek. Oddělení i jednotlivci si pořizují služby dle potřeby, ale finanční oddělení a procurement do toho nevidí. Stává se tak, že přijde faktura na velkou částku a ředitel řekne, že je cloud drahý. FinOps do toho přináší vhled,” popisuje pro Lupu šéf Revolgy Miroslav Vlasák.

Mezi postupy a FinOps frameworky může patřit třeba pečlivé tagování položek v cloudu. Díky tomu je možné si přes API vytáhnout údaje a útraty monitorovat. Nástrojů na práci s FinOps je řada. Vznikají také specializované startupy jako Apptio.

FinOps se řadí mezi SecOps či DevOps a jde o součást firemní kultury. “FinOps se často aplikují, jen se tomu říká selský rozum,” navazuje Vlasák.

The FinOps Foundation má ambice v této oblasti vytvářet standardy. Nabízí také open source framework. Do vedení a poradního sboru organizace patří lidé z Googlu, Atlassianu, Spotify, americké vlády, IBM, VMwaru a dalších. Pod linuxovou nadaci spadají další aktivity jako Open vSwitch nebo Cloud Native Computing Foundation (kontejnery).

Revolgy v rámci FinOps Foundation patří mezi takzvané Practitioners. Za členství ročně platí deset tisíc dolarů. Ještě předtím bylo třeba pro několik zaměstnanců udělat certifikace, které zajišťuje The Linux Foundation. Z komerčního hlediska tyto investice mají vytvářet nové konzultační možnosti v byznysu. Revolgy se konkrétně soustředí na projekty kolem Google Cloudu.

Do Revolgy loni vstoupili slovenští investoři Sandberg Capital, získali 35 procent. Sandberg u nás drží většinu v rozrůstající se skupině Solitea a vytvořili hostingovou WY Group. Tržby Revolgy se letos mají dostat k 650 až 700 milionům. Růst žene spíše zahraničí a trh je dle firmy teprve na začátku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.