Hlavní navigace

Čeští VRgineers představují XTAL, VR brýle s 5K displeji a Leap Motion

26. 6. 2018

Sdílet

XTAL od VRgineers

Česká společnost VRgineers před­stavila nové brýle pro virtuální realitu (VR) pojmenované XTAL. Jde o novou generaci headsetu, která navazuje na dosavadní model VRHero, který už Češi dodávají například některým automobilkám. Také XTAL je určený profesionálním uživatelům. Jeho podporu do svých aplikací integrují například Autodesk a Dassault Systémes a podporu hlásí také Nvidia u grafik Quadro.

XTAL má dva OLED displeje s celkovým 5K rozlišením 5120 × 1440 pixelů (2560 × 1440 pixelů na každé oko). Brýle nabídnou až 170stupňový pozorovací úhel (FOV) a údajně žádné rozmazávání obrazu. XTAL má zabudovanou zvukovou kartu a součástí je rovněž mikrofon a software pro rozpoznávání hlasu, díky čemuž je možné brýle ovládat hlasovými příkazy.

Jednou z hlavních novinek je pak funkce nazvaná AutoEye. Jde o proprietární technologii od VRgineers, která automaticky zarovnává polohu čoček na oči uživatele. To by mimo jiné mělo zajistit lepší kvalitu obrazu a jednoduché předávání brýlí mezi více uživateli.

Brýle mají integrované senzory Leap Motion, které podporují hand tracking, a dokáží tedy pomocí kamer a infračervených vysílačů snímat pohyby rukou i jednotlivých prstů (180 × 180 stupňů). Spolupráci s Leap Motion Češi oznámili letos v březnu a součástí nové generace headsetu tak má být technologie pro ovládání gesty. XTAL mimoto podporuje standardní trackovací prostorové systémy jako OptiTrack.

Headset je prozatím možné objednat ve Spojených státech za cenu 5800 dolarů. Firma začne objednávky odesílat letos v září.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).