Hlavní navigace

ČEZ koupil tři české poskytovatele internetu, v Karlových Varech už nabízí gigabit

26. 3. 2021

Sdílet

ČEZNet Autor: ČEZ

Polostátní energetický kolos ČEZ začíná projevovat jisté ambice v byznysu s poskytováním internetového připojení koncovým uživatelům. Skrze svojí telekomunikační společnost Telco Pro Services koupil tři menší české providery FDLnet.cz (Frýdlant a okolí) a ISP West a TaNET West (Plzeň, Karlovy Vary a okolí). Na transakce na základě výroční zprávy upozornil deník E15, změny jsou už zaneseny v obchodním rejstříku.

ČEZ začal poměrně potichu nabízet internetové připojení v Karlových Varech, a to pod značkou ČEZNet spadající pod firmu Telco Infrastructure. Je v Karlových Varech, kde dokonce nabízí gigabitové linky.

ČEZ už dříve pro Lupu uvedl, že ambice této společnosti jako providera prozatím nejsou celoplošné a firma zkouší internet nabízet tam, kde vidí prostor a kde může jednoduše vytvořit poslední míli napojenou na již fungující infrastrukturu.

ČEZ má dobrou výchozí pozici, historicky totiž buduje vlastní optickou síť, která dnes má 8500 kilometrů. Přístupové body jsou v 70 městech. Polostátní společnost má rovněž vlastní datová centra.

ČEZ prozatím neříká, kam až se v této oblasti chce dostat. Už se ale objevily informace, že jedná o partnerství (případně prodeji) s operátorem Vodafone, který vlastní také bývalé UPC. ČEZ také zvažoval, že se zúčastní aukce na 5G a několik let působí jako virtuální operátor.

ČEZ není jediným energetickým hráčem na českém trhu, který se začal o telekomunikace zajímat. Jak jsme na Lupě psali, společnost Innogy koupila několik zdejších providerů. Zdejší aktivity Innogy ale nedávno od E.ONu koupila maďarská MVM Group a další internetové plány nekomentovala.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).