Hlavní navigace

ČEZ prodal Microsoftu svůj podíl v izraelském startupu pro IoT monitoring

23. 6. 2020

Sdílet

Microsoft Autor: Jan Sedlák

Český polostátní energetický gigant ČEZ prodal americké softwarové firmě Microsoft minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX, rychle se rozvíjející startup se zaměřuje na monitoring IoT a hardwarovou bezpečnost. Potvrzuje se tak zpráva, o které jsme na Lupě dříve psali.

ČEZ do CyberX vstoupil v březnu loňského roku přes svůj fond Inven capital v rámci investičního kola o 18 milionů dolarů. ČEZ se podařilo získat ve firmě podíl 8,5 procenta. V pondělí v pozdních odpoledních hodinách ČEZ oznámil, že byl tento podíl odprodán majoritnímu vlastníkovi, kterým se později stal americký Microsoft. 

CyberX vytvořil bezpečnostní platformu pro internet věcí (IoT) zaměřenou na průmysl a kontrolní systémy, která umí v reálném čase identifikovat anomálie a analyzovat provoz v reálném čase a stojí za ním bývalí armádní experti. Přestože cena nebyla zveřejněna, analytici ve světových ekonomických médiích tvrdí, že Microsoft mohl za firmu zaplatit až 165 milionů dolarů (3,9 miliardy korun). Že se jedná o velmi úspěšný prodej potvrdil i samotný Inven Capital.

„Nabídka společnosti Microsoft za náš podíl v CyberX významně překonala naši minimální požadovanou návratnost, navíc se jednalo o 100procentní odkup na základě dohody všech akcionářů, což se pojí se speciální prémií,“ prohlásil generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

CyberX vznikl v roce 2013 a zaměřuje se na dodávání na míru šitých řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která snižují rizika výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo průmyslovou špionáží. Microsoft, který se stal jediným vlastníkem společnosti, chce integrovat produkty firmy do svých řešení jako je například Azure Sentinel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).