Hlavní navigace

ČEZ rozjel stavbu datacentra v Tušimicích. Vyjde na půl miliardy, pomohou dotace

13. 7. 2017

Sdílet

ČEZ tento týden oficiálně odstartoval výstavbu už nějakou dobu připravovaného (náš článek ze začátku loňského roku) vlastního datového centra v elektrárně Tušimice poblíž Chomutova. Projekt vyjde na 450 milionů korun, přičemž čtvrtinu z toho ČEZ chce získat z evropských dotací.

Energetický hráč chce v datovém objektu konsolidovat infrastrukturu, kterou si pronajímá v Plzni a Praze. Na přelomu let 2018 a 2019 má být předána budova a non-IT technologie, poté se rozjede instalace IT a migrace aplikací. S rozjezdem se pak počítá na duben 2019.

Datacentrum pro ČEZ staví Altron a Metrostav, dva tradiční tuzemští hráči v této oblasti. Non-IT části pak dodají firmy TTC Marconi a Pronix.

Petabyty dat

ČEZ chce v datacentru centralizovat provoz, bude k tomu mít připraven úložný prostor 2 PB a zálohování 6 PB. V provozu zůstane také datacentrum v jaderné elektrárně Temelín, fungovat bude jako záložní lokalita. ČEZ si od vlastní datové budovy rovněž slibuje úspory a dobré zabezpečení v areálu elektrárny.

Datacentrum bude na ploše dvou tisíc čtverečních metrů. Datový sál si pak sáhne na 400 metrů čtverečních. Objekt bude součástí uvolněné dvacetihektarové plochy po původní zbourané elektrárně Tušimice I. Vedle fungují Tušimice II.

„Přímé napojení na elektrárnu zajišťuje datovému centru efektivní dodávku elektřiny, která představuje v dlouhodobém horizontu běžně přes dvě pětiny z celkových provozních nákladů datových center. Na opačné straně je datové centrum pro elektrárnu stabilním odběratelem,“ popisuje šéf ČEZ ICT Services Vítězslav Bogač.

Právě ČEZ ICT Services rovněž chtějí nové datacentrum využívat pro své podnikání. Firma provozuje i vlastní páteřní sítě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).