Hlavní navigace

ČEZ postaví v Tušimicích datové centrum za stovky milionů, chce získat dotace

2. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Wikimedia Commons
Datacentrum v uhelné elektrárně má spojit čtyři současné lokality, ušetřit a sloužit interním i externím potřebám.

Skupina ČEZ chystá stavbu nového vlastního datového centra, které má v budoucnu nahradit čtyři stávající datové objekty. Datacentrum bude stát v areálu uhelné elektrárny Tušimice poblíž Chomutova.

Zvolená lokalita má pro ČEZ několik výhod. Byly zde provozovány dvě elektrárny (Tušimice I a II), takže je nyní k dispozici dostatečná plocha přímo ve vlastnictví ČEZu. Datové centrum bude mít rovněž k dispozici přímé napájení elektrickou energií, což by se v dlouhodobějším měřítku mělo projevit na provozních nákladech. V rámci objektu elektrárny je také potřebné zabezpečení.

Jedním z velkých bonusů je i to, že ČEZ bude moci na projekt získat evropské dotace z programu OPPIK. Firma prozatím nekomentuje, jak velké by datové centrum mělo být, kolik bude stát a kolik evropských peněz na vybudování chce získat.

Stovky milionů

Podle informací Lupy by se nicméně cena výstavby měla pohybovat v řádech stovek milionů korun, výkon by pak byl do dvou megawatt. Celá akce je ale také součástí politických procesů, jejichž součástí je spousta lobbistů a tahanic.

Elektrárna Tušimice od ČEZu.
Autor: Wikimedia Commons

Elektrárna Tušimice od ČEZu.

Andrej Babiš, coby vlivná osoba ovládající dozorčí radu ČEZu, do toho vnáší vlastní postupy. Už jeho první vystoupení s sebou nese brutální tlak ČEZu a sesterských firem na ceny nákladů. Nyní se hovoří o snížení vstupů o minimálně 30 procent,“ říká pro Lupu jeden ze zdrojů obeznámený se situací. Finální stavba tak může být ještě dlouhým procesem.

MM socky3

Nové datové centrum bude sloužit jak interním potřebám všech firem Skupiny ČEZ (sjednocením ze čtyř datacenter se má docílit vyšší efektivity a navýší se i kapacita infrastruktury), tak i pro účely podnikání firmy ČEZ ICT Services. Ta vznikla před osmi lety spojením ČEZData a ČEZnet a nabízí informační a telekomunikační služby.

ČEZ ICT Services provozuje také vlastní páteřní sítě, které jsou napojeny na sítě dalších operátorů a které jsou k dispozici i v Tušimicích.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.