Hlavní navigace

ČEZ postaví v Tušimicích datové centrum za stovky milionů, chce získat dotace

Autor: Wikimedia Commons
Jan Sedlák

Datacentrum v uhelné elektrárně má spojit čtyři současné lokality, ušetřit a sloužit interním i externím potřebám.

Doba čtení: 2 minuty

Skupina ČEZ chystá stavbu nového vlastního datového centra, které má v budoucnu nahradit čtyři stávající datové objekty. Datacentrum bude stát v areálu uhelné elektrárny Tušimice poblíž Chomutova.

Zvolená lokalita má pro ČEZ několik výhod. Byly zde provozovány dvě elektrárny (Tušimice I a II), takže je nyní k dispozici dostatečná plocha přímo ve vlastnictví ČEZu. Datové centrum bude mít rovněž k dispozici přímé napájení elektrickou energií, což by se v dlouhodobějším měřítku mělo projevit na provozních nákladech. V rámci objektu elektrárny je také potřebné zabezpečení.

Jedním z velkých bonusů je i to, že ČEZ bude moci na projekt získat evropské dotace z programu OPPIK. Firma prozatím nekomentuje, jak velké by datové centrum mělo být, kolik bude stát a kolik evropských peněz na vybudování chce získat.

Stovky milionů

Podle informací Lupy by se nicméně cena výstavby měla pohybovat v řádech stovek milionů korun, výkon by pak byl do dvou megawatt. Celá akce je ale také součástí politických procesů, jejichž součástí je spousta lobbistů a tahanic.

Elektrárna Tušimice od ČEZu.
Autor: Wikimedia Commons

Elektrárna Tušimice od ČEZu.

Andrej Babiš, coby vlivná osoba ovládající dozorčí radu ČEZu, do toho vnáší vlastní postupy. Už jeho první vystoupení s sebou nese brutální tlak ČEZu a sesterských firem na ceny nákladů. Nyní se hovoří o snížení vstupů o minimálně 30 procent,“ říká pro Lupu jeden ze zdrojů obeznámený se situací. Finální stavba tak může být ještě dlouhým procesem.

Czech Internet Forum 2018 Tip s tlačítkem

Nové datové centrum bude sloužit jak interním potřebám všech firem Skupiny ČEZ (sjednocením ze čtyř datacenter se má docílit vyšší efektivity a navýší se i kapacita infrastruktury), tak i pro účely podnikání firmy ČEZ ICT Services. Ta vznikla před osmi lety spojením ČEZData a ČEZnet a nabízí informační a telekomunikační služby.

ČEZ ICT Services provozuje také vlastní páteřní sítě, které jsou napojeny na sítě dalších operátorů a které jsou k dispozici i v Tušimicích.

Našli jste v článku chybu?