Hlavní navigace

CHAPSu končí monopol, České dráhy na jeho koupi dají 400 milionů

30. 8. 2017

Sdílet

Firma, která dlouhé roky držela státem posvěcený monopol na sběr a zpracovávání dat o jízdních řádech a ostatním zájemců přístup k těmto údajům všemožně komplikovala, se s blížícím se koncem monopolu vypořádala po svém. 

Její majitel Tomáš Chlebničan celou společnost nabídl ke koupi Českým drahám (ČD) a státní podnik chce nabídku využít. O plánovaném obchodu minulý týden informovaly Hospodářské noviny.

CHAPS nebudou kupovat přímo České dráhy, ale jejich dceřiná firma ČD – informační systémy. A podle informací serveru Zdopravy.cz na to od mateřské společnosti dostane štědrou půjčku: 400 milionů Kč. Podle serveru ale není jasné, zda má jít celá částka na koupi CHAPSu. Transakci má dnes schvalovat dozorčí rada ČD.

Je přitom dost těžké vyčíslit, jakou hodnotu CHAPS skutečně má, píše server. Firma v posledních letech nezveřejnila své hospodářské výsledky a dráhy se jen odvolávají na to, že pro ně má CHAPS strategický význam a že cenu určil znalecký posudek.

Podle loňského nařízení vlády jsou data o jízdních řádech jedním z datasetů, který úřady musí zveřejňovat ve formátu tzv. otevřených dat. Ministerstvo dopravy, které má celostátní informační systém o jízdních řádech v kompetenci, dostalo na splnění nařízení čas do 1. července 2018.

AKTUALIZACE 17:00 – Doplňujeme vyjádření tiskového oddělení Českých drah:

ČD – Informační Systémy, a.s., obdržela před několika měsíci nabídku na odkoupení 100% podílu ve společnosti CHAPS, spol. s r.o., ale také v dalších společnostech z její Skupiny, tedy ČSAD SVT Praha, spol. s r.o., INPROP, s.r.o., a SVT Slovakia, s.r.o.

Skupina CHAPS se na českém IT trhu dlouhodobě zaměřuje na produkty a služby v oblasti osobní dopravy, především železniční a autobusové, včetně známého systému IDOS pro vyhledávání dopravního spojení. Jak je výše uvedeno, v rámci Skupiny ČD Skupina CHAPS vyvíjí a spravuje systémy spojené s odbavením zákazníků v osobní dopravě, a to včetně e-shopu nebo systému UNIPOK pro osobní pokladny, či IT služby spojené s In Kartou. Skupina ČD spolupracuje se Skupinou CHAPS již patnáct let. 


„Akciová společnost ČD – Informační Systémy, a.s., má zájem stabilizovat portfolio služeb poskytovaných pro Skupinu ČD tím, že budou všechny činnosti na vývoji a správě IT systémů vykonávány uvnitř Skupiny ČD. Stejnou pozornost bychom však chtěli věnovat rozvoji ostatních produktů CHAPSu. ČD – IS by touto akvizicí posílila svou pozici na domácím trhu a mohla by dále rozvíjet své podnikání. ČD – IS by získala cenné know-how a zhruba 90 odborníků – vývojářů a analytiků,“ říká Předseda představenstva ČD – Informační Systémy, a.s., Miloslav Kopecký.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).