
Čínské město Šen-čen (Shenzhen) je označováno za „hardwarové Silicon Valley“. A to díky tomu, že jsou na jednom místě k dispozici výrobní kapacity (v oblasti vyrábí třeba Apple), sídla společností, kapitál a investiční fondy, akcelerátory a hromady součástek. Ovšem začít něco v Číně reálně dělat zabere hodně času, prozkoumávání a peněz. Projektům ze západu tak často pomáhají prostředníci, kteří ví, co a jak.
Podobně se v Šen-čenu nově zformoval podnik 5X Ventures. Jedním ze dvou zakladatelů je Jan Šmejkal, který v Číně už nějakou dobu působí a mimo jiné v celé oblasti Asie a Pacifiku vedl aktivity organizace Startup Grind podporované Googlem. Druhým zakladatelem je Harry Obereder, který je také šéfem společnosti emporia telecom, jenž dělá mobilní telefony.
TIP: Lukáš Hlaváč (Whoolala): Rozvoj e-commerce v Číně je obrovský, startup z ciziny to tu ale má těžké
5X Ventures chtějí pomoci hardwarovým firmám dostat jejich produkt na trh. Začíná se investicí, pokračuje zajišťováním potřebných náležitostí v Číně a firma také během vývoje může poskytnout vlastní inženýry a pomoci s designem, marketingem a prodejem. 5X mají v Šen-čenu přes 30 vlastních inženýrů, další jsou pak v Evropě. Organizace rovněž buduje komunitu podobně zaměřených lidí a firem.
S Čínou se snaží pomáhat také česká pobočka společnosti Huawei. Tato společnost má hlavní sídlo právě v Šen-čenu, kam pravidelně vedle studentů vysokých škol (program Seeds for the Future) vozí také české a slovenské hardwarové startupy. Loni se tak uskutečnilo u výherců soutěže Vodafone Nápad roku.
Konkrétně jde o projekty BigClown od libereckých Hardwario a o bratislavské Sensoneo. BigClown dělá hardwarovou IoT stavebnici a Sensoneo technologie (senzory, platforma) pro chytré nakládání s odpadem. Do společnosti investoval Y Soft Ventures. Huawei firmám ukazuje výrobní postupy, způsoby inovací a podobně.
V Šen-čenu je také největší světové tržiště s elektronikou: