Hlavní navigace

Chcete to s hardwarem zkusit v Číně? Čech tam na to rozjel firmu. Pomáhá i Huawei

18. 1. 2019

Sdílet

Jan Šmejkal Autor: Jan Sedlák

Čínské město Šen-čen (Shenzhen) je označováno za „hardwarové Silicon Valley“. A to díky tomu, že jsou na jednom místě k dispozici výrobní kapacity (v oblasti vyrábí třeba Apple), sídla společností, kapitál a investiční fondy, akcelerátory a hromady součástek. Ovšem začít něco v Číně reálně dělat zabere hodně času, prozkoumávání a peněz. Projektům ze západu tak často pomáhají prostředníci, kteří ví, co a jak.

Podobně se v Šen-čenu nově zformoval podnik 5X Ventures. Jedním ze dvou zakladatelů je Jan Šmejkal, který v Číně už nějakou dobu působí a mimo jiné v celé oblasti Asie a Pacifiku vedl aktivity organizace Startup Grind podporované Googlem. Druhým zakladatelem je Harry Obereder, který je také šéfem společnosti emporia telecom, jenž dělá mobilní telefony.

5X Ventures chtějí pomoci hardwarovým firmám dostat jejich produkt na trh. Začíná se investicí, pokračuje zajišťováním potřebných náležitostí v Číně a firma také během vývoje může poskytnout vlastní inženýry a pomoci s designem, marketingem a prodejem. 5X mají v Šen-čenu přes 30 vlastních inženýrů, další jsou pak v Evropě. Organizace rovněž buduje komunitu podobně zaměřených lidí a firem.

S Čínou se snaží pomáhat také česká pobočka společnosti Huawei. Tato společnost má hlavní sídlo právě v Šen-čenu, kam pravidelně vedle studentů vysokých škol (program Seeds for the Future) vozí také české a slovenské hardwarové startupy. Loni se tak uskutečnilo u výherců soutěže Vodafone Nápad roku.

Konkrétně jde o projekty BigClown od libereckých Hardwario a o bratislavské Sensoneo. BigClown dělá hardwarovou IoT stavebnici a Sensoneo technologie (senzory, platforma) pro chytré nakládání s odpadem. Do společnosti investoval Y Soft Ventures. Huawei firmám ukazuje výrobní postupy, způsoby inovací a podobně.

V Šen-čenu je také největší světové tržiště s elektronikou:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).