Hlavní navigace

Chytrá lavička v Praze měla snižovat hluk a teplotu. Nikdo se o ni nestaral, tak uschla

29. 8. 2019

Sdílet

Chytrá lavička na Praze 6 Autor: Jan Vaca

Netradiční chytrá lavička v Praze 6, která měla svou konstrukci snižovat množství polétavého prachu i teplotu v letních měsících, uschla. Firma Operátor ICT spadající pod pražský magistrát ji prostě přestala zalévat.

Lavička byla vybavená tzv. vertikální zahradou. V podstatě se jednalo o to, že za lavičkami postavených k sobě zády byl blok osázený rostlinami. Informační desky v češtině a angličtině pak kolemjdoucí informovaly o tom, že vertikální zahrada "snižuje množství polétavého prachu, snižovat hluk a teplotu v letních měsících.“

Kromě toho se o rostliny měla starat automatická závlaha na solární pohon. Jenže zásobník na vodu se musel jednou za tři měsíce dolévat, což už delší dobu nikdo nedělá, jak na to upozornil server iDNES.cz.

Dnešní a někdejší stav chytré lavičky v Praze 6:

Lavičku nechalo, kromě dalších tzv. smart zařízení, v roce 2017 zřídit bývalé vedení pražského magistrátu (více v textu: Praha má kromě Wi-fi na zastávkách MHD i první chytré lavičky. Lidé o nich moc neví). Do správy ji dostala společnost Operátor ICT, která má na starost celý projekt Smart Prague. Pořízení této lavičky vyšlo na 280 tisíc korun bez DPH, v částce bylo i zajištění provozu na půl roku. Dodavatelská firma po šesti měsících se dál o lavičku starala rok zdarma a snažila se s Operátorem ICT dohodnout. Marně.

„S Operátorem ICT jsme se celou dobu pokoušeli domluvit na následném servisu, ale neúspěšně. Po smluveném půl roku jsme se o lavičku dál starali zdarma, doplňovali vodu a opravovali. Nakonec jsme za to utratili peníze, které jsme si vydělali na jejím prodeji a ještě jsme museli doplácet,“ citoval server iDNES.cz šéfa dodavatelské firmy Josefa Němce.

Zástupci Operátora ICT pak serveru řekli, že se o lavičku přestali starat, protože není jasné, jak celý projekt „smart city“ bude pokračovat. Čeká se prý zároveň na výsledky vyhodnocení. Na webu Smart Prague je k lavičkám, kterých bylo po Praze víc, jen informace, že projekt „Testování interaktivního mobiliáře“ probíhal ve 2. až 4. čtvrtletí 2017 a je už hotový.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).