Hlavní navigace

Chytrou panenku radši zničte. Němci radí rodičům obranu před šmírováním dětí

20. 2. 2017

Sdílet

Panenka Cayla může sledovat situaci v bytě a navíc může být po hacknutí zneužita k manipulaci dětí. Německý regulátor vydal varování, kde radí rodičům se chytré hračce radši vyhnout nebo ji zničit. Informuje o tom server BBC

Podle úředníků je panenka v podstatě nezabezpečené zařízení připojené k internetu, které může poslouchat dítě, ale i s ním komunikovat. V Německu tak prodej výrobku firmy Vivid Toy Group zakázali, stejně jako všechna ostatní zakázaná sledovací zařízení. Britské úřady ale podle BBC tvrdí, že panenka nepředstavuje „žádné zvláštní riziko“.

Problémy s bezpečností u panenek se objevily už v roce 2015 a podle BBC experti varují, že stále nejsou vyřešené. Pochybnosti má i eurokomisařka Věra Jourová. „Jsem znepokojena dopadem připojených panenek na dětské soukromí a bezpečnost,“ tvrdí Jourová pro BBC s tím, že Evropská komise už prošetřuje, jestli chytré hračky neporušují evropská pravidla ochrany dat. 

S podobně připojenými panenkami experimentují i další firmy. A to včetně Mattelu, který dokázal s internetem spoutat i svou Barbie. Panenka se i proto stala loni Šmíračkou roku v rámci ankety Big Brother Awards.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).