Čína chce ovládnout umělou inteligenci. Oblast vidí jako svoji budoucnost

21. 7. 2017

Sdílet

Čínská komunisticko-kapitalistická vláda má plán, že z oblastí kolem umělé inteligence udělá jeden z hlavních motorů ekonomiky a šíření vlivu země ve světě. Do několika let se AI má stát novou důležitou hybnou silou Číny a tamní vláda chce být v oblasti světovým lídrem.

Tomu už nasvědčuje řada kroků z minulosti. Na aktivity Číny kolem AI upozorňuje třeba pojednání v New York Times. Státní rada Číny vedená premiérem nyní vydala rozvojový plán a prohlášení, kde země své ambice nadále potvrzuje a rozvádí.

„Umělá inteligence se stala novou prioritou našeho mezinárodního soupeření,“ stojí ve zprávě. „Musíme rozjet iniciativy a pevně uchopit další fázi vývoje AI, abychom vytvořili novou komparativní výhodu, otevřeli vývoj nových průmyslů a zlepšili národní bezpečnost.“

V číslech pak: Výstupem do roku 2025 bude až 59 miliard dolarů. Na zprávy vlády už pozitivně reagují také akcie čínských technologických společností, které na AI pracují.

Vláda v prohlášení mluví o nutnosti trénovat více AI profesionálů, propagovat nové oblasti jako VR, AR, robotizace, big data a řada dalších.

Čínská vláda chce úspěchu dosáhnout kombinací všech zásadních sektorů. V prvé řadě má několik společností, které jsou v oblasti silné – například internetoví giganti Tencent, Baidu a Alibaba.

Dále se mají zapojit výzkumná a vývojová centra, do kterých vláda investuje a nadále investovat bude. Velké epicentrum je v Pekingu, kde se hodně studuje matematika a technické obory, aktivity se každopádně dějí také v dalších významných městech jako Chengdu, Šanghaj, Šen-čen. Třetí složkou je pak armáda, která do AI rovněž ve velkém investuje, podobně jako třeba v Izraeli.

Obecně se předpokládá, že všemožné prvky AI a algoritmy budou mít zásadní dopady na světovou ekonomiku – což už ostatně můžeme vidět nyní. Více o AI či robotizaci v našem článku. O Číně pak v rozhovoru s Čechem, který tam žije a věnuje se právě mladým technologickým startupům, a také v naší reportáži ze Šen-čenu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).