Hlavní navigace

Čína spustila komerční provoz 5G sítí, tarify startují na čtyřech stovkách

17. 11. 2019

Sdílet

5G síť v Číně Autor: Jan Sedlák

Tři mobilní operátoři v Číně, ve kterých je majetkově zainteresován i stát, letos v listopadu spustili 5G komerční sítě a následují tak pilotní provozy, které nedávno odstartovaly v Jižní Koreji a Spojených státech. China Mobile, China Unicom a China Telecom sítě spustili v 50 největších čínských městech a začali běžným zákazníkům nabízet tarify a chytré telefony s podporou 5G.

Jedním z ukázkových měst, kde jsou sítě páté generace prezentovány, je Peking. Jen China Mobile zde rozběhl kolem pěti tisíc základnových stanic pro 5G. Operátor nabízí rychlosti downloadu až 1 Gb/s. Největší města se plného pokrytí mají dočkat ještě letos. Nasazeno má být přes 50 tisíc základnových stanic.

Lupa.cz v Pekingu tento týden nové sítě testovala a reálné rychlosti z chytrých telefonů se pohybují kolem hranice 900 Mb/s. Například telefon Lenovo Z6 Pro 5G na síti China Unicom dosahoval na hranici 860 Mb/s u downloadu a 70 Mb/s na uploadu.

Pekingská vláda mobilním operátorům uvolnila frekvence v rozsahu 2,515 až 2,675 GHz, dále pak 3,4 až 3,5 GHz a také 4,8 až 4,9 GHz. Počítá se s tím, že uvolněny budou frekvence na milimetrové vlny (mmWave), konkrétně pak 24,75 až 27,5 a 37 až 42,5 GHz. Přesný termín ještě oznámen nebyl. Operátoři se také snaží sítě kvůli nákladům sdílet, činí tak třeba China Unicom a China Telecom.

Čínští operátoři nabízí koncové 5G tarify v podobné cenové hladině a datových přídělech. Startují na 128 juanech (kolem 18 dolarů) za měsíc, kde je zahrnutých 30 GB dat. Balíček s 300 GB pak vyjde na 598 juanů, tedy asi 85 dolarů. Základní tarify zároveň mají omezené rychlosti na 300 Mb/s. Operátoři společně s tím spustili reklamní kampaně, které je možné vidět mimo jiné na billboardech v daných městech.

5G ostatně začali inzerovat také čínští výrobci chytrých telefonů, kteří už je dodávají na trh. Jde třeba o Huawei Mate30 či modely od Xiaomi, Vivo, ZTE a Lenova. Oficiální statistiky říkají, že se v Číně zatím měsíčně prodá kolem 220 tisíc chytrých telefonů s 5G, což je 0,7 procenta celkového trhu.

Operátoři prozatím neuvádějí, kolik zákazníků nové 5G tarify využívá. Ještě před startem sítí sdělili, že se registrovalo kolem deseti milionů zájemců.

Náběh zřejmě nebude tak rychlý vzhledem k pokrytí 5G a cenám nových telefonů. Nejlevnější model Huawei Mate30 5G v Číně startuje na pěti tisících juanech (700 dolarů), Nex3 od Vivo pak vyjde na 5700 juanů. V Číně se přitom běžně prodávají modely za polovinu.

Analytici trhu odhadují, že se počet uživatelů 5G tarifů v Číně do roku 2025 dostane na asi 36 procent celkových uživatelů, tedy asi 600 milionů.

První testy 5G v Česku provedli operátoři O2 a Vodafone:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 11. 2019 19:32

    jouda

    Problém je v tom, že v Číně nejde o sítě 5G, ale vylepšené sítě 4G. Dnes bychom je označili asi jako 4,75G nebo 4,9G. Zjednodušeně řečeno tam jde o implementaci některých technik, které budou použity u sítí 5G do stávajících sítí 4G. Plnohodnotné sítě 5G zatím neběží nikde na světě, standard dosud nebyl schválen.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).