Hlavní navigace

Číňané budou odebírat procesorová jádra od brněnské firmy Codasip

6. 11. 2020

Sdílet

Karel Masařík, Codasip Autor: Jan Sedlák

Čínská technologická společnost NeuLinker začne ve svých hardwarových produktech používat procesorová jádra od brněnské firmy Codasip. Pekingský podnik si pořídil licence na jádra Bk5, která Codasip vyvíjí na standardu (instrukční sada) RISC-V. K dispozici jsou 32 a 64bitové varianty.

RISC-V je otevřená technologie a obchodní modely kolem ní jsou podobné jako u open source či Linuxu. Codasip na tomto základě navrhuje vlastní jádra, která pak licencuje. Zákazníci, což je i případ NeuLinkeru, si pak mohou provádět vlastní úpravy, dávat tato jádra do čipů (SoC) a posílat do výroby.

Čínská společnost si společně s jádry z Brna licencuje také Codasip Studio. Jedná se o softwarový nástroj pro úpravy návrhů zmiňovaných RISC-V. Codasip zároveň nabízí připravený jazyk CodAL.

Codasip je mimo jiné preferovaným dodavatelem firmy Western Digital. Ten si na základě RISC-V vytvořil vlastní jádro, které se hodí například pro nasazení ve storage kontrolerech nebo v internetu věcí. Jádro je k dispozici jako open source a Codasip je oficiálním dodavatelem podpůrného softwarového balíku.

Western Digital zároveň společně a čínskou Shenzhen Capital Group do Codasipu investoval deset milionů dolarů.

Codasip nedávno otevřel výzkumné a vývojové centrum ve Francii. Konkrétně v technologickém parku Sophia Antipolis poblíž Nice, kde sídlí také další čipové podniky typu Intel, ARM či Nvidia.

Pekingský NeuLinker se mimo jiné soustředí na ASIC návrhy a na hardware pracující s blockchainem. Jádra Bk5 podle Číňanů například splňují jejich požadavky na DSA (Digital Signature Algorithm) a ochranu dat spojenou právě s blockchainem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).