Hlavní navigace

Čínská Alibaba bude stavět druhé datacentrum v Evropě, zkoumá i Česko

2. 10. 2017

Sdílet

Čínská nejenom e-commerce společnost Alibaba Group aktivně hledá místo, kde by v Evropě postavila své druhé datové centrum. Podle informací Lupy se zajímá také o Českou republiku, kde už se poohlížela v minulosti.

Alibaba v současné době na starém kontinentu provozuje datové centrum ve Frankfurtu v Německu, které je významným evropským hubem. Pro tyto účely se Číňané spojili s operátorem Vodafone. Druhou lokalitu v Evropě Alibaba potřebuje kvůli zdvojení.

Také druhé datové centrum se značnou pravděpodobností do Česka nakonec nezamíří. Mezi favority jsou Švédsko a Velké Británie. Oblast kolem Londýna se jako datový hub profiluje dlouhodobě, Skandinávie zase nabízí například dobré klima pro chlazení serverů.

Asijská strategie

Alibaba datacentra v zahraničí buduje kvůli rozvoji svého veřejného cloudu Aliyun (Alibaba Cloud). S ním vládne domácímu čínskému trhu a daří se i v sousedních asijských státech. Číňané by s touto konkurencí pro Microsoft Azure či Amazon Web Services rádi uspěli také v Evropě a Spojených státech. Tam už provozují datacentra dvě (Virginie a Silicon Valley).

Západním firmám se na domácím hřišti k čínským alternativám příliš nechce. Alibaba Cloud v zahraničí tedy využívají zejména expandující čínské firmy.

Podobnou strategii takzvané digitální hedvábné stezky si zvolil také Huawei. Ten v zahraničí spouští partnerství s operátory Deutsche Telekom, Orange a Telefónica. Asijské firmy směřující na západ mohou tuto infrastrukturu využívat a západní firmy vstupující do Číny zase mohou nasednout na Huawei Cloud, který má na ochranářském trhu lepší podmínky. Více v našem článku.

Asijští investoři v Česku v datových centrech operují skrze podnik SafeDX. Jde o joint-venture tuzemské investiční skupiny KKCG a Foxconnu. Společně provozují datacentrum Lucerna vedle sídla Sazky a v plánu je další rozšiřování (náš rozhovor).

Alibaba Cloud je na cestě stát se velkým projektem. Podle propočtů Goldman Sachs se v roce 2019 dostane na tržby pěti miliard dolarů. Kvartální tržby meziročně rostou o 140 procent.

Alibaba v Česku chystá otevření distribučního centra. Skrze partnera 4PX Express postaví prostory o rozloze 68 600 metrů čtverečních. Omezený provoz začne ještě letos.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).