Hlavní navigace

Čínská Alibaba v Česku otevře sklad, obslouží Němce. Zvažovala i datacentrum

17. 7. 2017

Sdílet

Čínský internetový a e-commerce gigant Alibaba začne v Česku provozovat distribuční centrum. Společnost 4PX Express, která Alibabě zajišťuje logistické služby, podle informací Hospodářských novin objednala stavbu skladu v logistickém parku VGP Park Jeneč kousek u Prahy.

Omezený provoz by měl odstartovat ještě letos, ostrý start je pak naplánován na příští rok. Důležité je stihnout už vánoční sezónu.

Ve skladu má být velký podíl automatizace, i tak by ale komplex měl zaměstnat kolem pěti stovek lidí. Smlouvu na prostor má 4PX na deset let. Plocha je velká 68 600 metrů čtverečních.

Zvažovalo se i datacentrum

Každopádně podobně, jako je to v případě tuzemského distribučního centra Amazonu, bude i Alibaba skrze Česko obsluhovat zejména zákazníky v Německu. Alibaba je společně s Amazonem lídrem v e-commerce.

Podle informací Lupy se Alibaba v minulosti v Česku dívala také na možnost výstavby datového centra. Číňané se totiž do světa snaží dostat svůj v domovině jinak velice silný cloud AliCloud, alternativu k Amazon Web Services či Microsoft Azure. Z plánů rozjet v Česku datacentrum prozatím sešlo. AliCloud je postupně rozšiřuje do Spojených států a další oblastí.

V Česku se jinak chystá posilovat i Amazon. Ke skladu v Dobrovízi a službám v pražských Dejvicích přidá ještě kanceláře v Karlíně.

O fungování Alibaby a zakladateli Jackovi Ma, který patří mezi nejbohatší Číňany, v Česku vyšla kniha.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).