Hlavní navigace

Nejlepší města pro vývojáře, přetahovaná o LinkedIn, obscénní Silicon Valley

8. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: HarperCollins
Google kupuje AI startup. Velké změny v Microsoftu. OKsystem má nového šéfa. Další rána pro BlackBerry. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Glassdoor nabízí pěkné statistiky, jaká jsou nejlepší americká města pro vývojáře. V popředí se dle očekávání drží Seattle, San José a San Francisco, ale zajímavé platy a možnosti jsou také třeba ve státech Wisconsin či Severní Karolína. Přehled 25 měst včetně platů a volných míst je zde.

BlackBerry ukončuje výrobu telefonů BlackBerry Classic. Jde o inkarnaci tradičních telefonů s hardwarovou klávesnicí, kterou firma představila ani ne před dvěma lety. BlackBerry v posledním kvartálu prodalo jen 500 tisíc telefonů a spadlo do ztráty. Budovaná softwarová divize už v příjmech tu hardwarovou dohnala. I tak firma chystá tři nové modely telefonů, tentokrát s Androidem. Jeden má být opět s klávesnicí.

Vyšla kniha Chaos Monkeys: Obscene Fortune and Random Failure in Silicon Valley. Napsal ji bývalý produktový manažer Facebooku či poradce ve Twitteru. Jde o další kritiku poměrů v Silicon Valley a startupů, které jsou řízeny chaoticky a za štědrých příspěvků investorů vytváří takový svůj paralelní svět. Kniha je druhým aktuálním příspěvkem do této debaty – nedávno vyšel výborný titul Disrupted: My Misadventure in the start-up Bubble. Jeho autorem je bývalý novinář, který po vyhazovu vzal práci ve startupu HubSpot. V knize vtipně popisuje tamní poměry, které lze aplikovat i na další firmičky.

Chaos Monkeys: Obscene Fortune and Random Failure in Silicon Valley
Autor: HarperCollins

Chaos Monkeys: Obscene Fortune and Random Failure in Silicon Valley

Dokument pro americkou komisi pro cenné papíry potvrzuje, že o LinkedIn kromě Microsoftu měly zájem také firmy Salesforce.com, Google a Facebook. Přetahovaná v podobě akvizičních nabídek zřejmě z části vysvětluje vysokou cenu – Microsoft nakonec zaplatil 26,2 miliardy dolarů.

Google kupuje francouzskou společnost Moodstocks. Ta dělá technologie pro machine learning, které chce Google využít pro rozpoznávání fotografií a dalších objektů. Principy strojového učení už firma implementuje do řady aplikací a služeb.

Dlouholetý provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner ve firmě končí a stává se šéfem Citadel Securities. O jeho odchodu se mluvilo už nějakou dobu. Turner byl jedním z kandidátů na nejvyšší post v době, kdy odcházel Steve Ballmer. Microsoft pravomoci Turnera rozmělní mezi více manažerů a nastavuje i změny v obchodu.

Divize Foxconnu zaměřená na konektory a propoje se chystá na burzu. Foxconn Interconnect Technology chce při IPO získat až jednu miliardu dolarů. Akce by mohla proběhnout ještě letos. Firma ve své oblasti patří k největším výrobcům na světě, tržby se ale v posledním roce propadly z 2,51 miliardy dolarů na 2,33 miliardy. Investice do moderních technologií typu solární panely a robotika zatím nenesou tolik peněz nazpět.

Hodnota Alibaba Cloudu (také AliCloud) je podle Morgan Stanley už 39 miliard dolarů, přičemž AWS od Amazonu je na 91 miliardách. AliCloud má přitom dál růst o desítky procent ročně s tím, jak se mimo jiné rozšiřuje cloudový trh v Číně a Asii. Pro celou Alibaba Group by tak cloud nakonec mohl být podobně velkou věcí, jako pro jeho západního e-commerce rivala Amazon znamená právě AWS. Alibaba nyní pro AliCloud najala nového „chief scientist“ z Microsoftu. Chce také expandovat na západ. V první vlně se soustředí na asijské firmy tam působící.

Cloud23

Evropská směrnice NIS, v jejímž připomínkování bylo hodně aktivní i Česko, byla schválena a nyní ji čeká implementace do národních legislativ. V Česku to má na starost Národní bezpečnostní úřad. Češi jsou obecně na tuto kyberbezpečnostní směrnici připraveni díky zákonu o kybernetické bezpečnosti. Více o tom v mém dřívějším článku.

Novým ředitelem OKsystem se stal Vítězslav Ciml, dosavadní šéf a zakladatel Martin Procházka zůstává předsedou představenstva. Firma také nedávno odkoupila 50procentní podíl v e-shopu VinoDoc.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).