Hlavní navigace

Čínský soudní dvůr potvrdil Bitcoinu status virtuálního vlastnictví

19. 7. 2019

Sdílet

Bitcoin Autor: Depositphotos

Internetový soudní dvůr v čínském Chang-čou potvrdil Bitcoinu postavení coby „virtuálnímu majetku“, stalo se tak v rámci nesouvisejícího případu.

„Internetový soud v Chang-čou prohlásil, že Bitcoin má atributy vlastnictví. Je hodnotný, je ho omezené množství a má svoji užitnou hodnotu. Měli bychom jej tedy uznat jako virtuální majetek podle „Všeobecného občanského práva“. Virtuální vlastnictví je právně chráněno zákony Čínské lidové republiky, “ uvádí čínský článek ze serveru The Beijing News (新京报).

Digitální soudní dvůr tak v podstatě jen potvrdil Bitcoinu status, který mu byl v zemi přiznán dříve. V praxi znamená to, že je držení bitcoinů v Číně legální a naznačuje držitelům, že by měli být v případě sporů chráněni právním systémem země. Ovšem pozor, totéž zatím neplatí pro zbývající kryptoměny, ty se dál vznášejí v právním vakuu. Bitcoin, který má v Číně statut privátních peněz, byl a zůstává jedinou čínskými regulátory oficiálně rozpoznanou kryptoměnu.

TIP: Dvě poznámky k těžbě bitcoinů aneb Statistika vyvrací populární omyly 

Vlastnictví bitcoinů má ale v Číně přes všechna přiznaná práva určitá omezení, mohou je zde držet pouze jednotlivci a nikoli instituce. Problematické je zde také jeho obchodování (Číňané nesmí obchodovat na zahraničních burzách). Hlavní regulatorní rámec zde tvoří oběžníky 2013 a 2017 People's Bank of China.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).