Hlavní navigace

ČOI: Rozhodnutí NSS ve prospěch Alzy je "překvapivé"

16. 7. 2021

Sdílet

Alza.cz - showroom - platby Autor: Alza.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) vnímá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ve věci prodeje zboží z e-shopů ve státní svátek za překvapivé. Lupě to řekl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. NSS včera vyhověl kasační stížnosti e-shopu Alza.cz, kterou firma podala na ČOI kvůli pokutě 100 tisíc korun za prodej zboží během státního svátku 28. října 2017.

„Toto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pokládáme za překvapivé, a to zejména z toho důvodu, že správní soudy doposud dávaly v obdobných případech ČOI za pravdu – ztotožnily se s naším výkladem, že zákon o prodejní době dopadá i na provozovny internetových obchodů (pokud je jejich plocha větší než 200 m2). Celkem bylo několika senáty tří různých krajských soudů zamítnuto sedm žalob společnosti Alza (včetně tohoto případu). Překvapivé je pro nás proto aktuální rozhodnutí NSS,“ řekl Lupě Fröhlich.

Inspekce argumentuje tím, že při dotyčné kontrole přišel inspektor osobně na výdejní místo Alzy, kde zboží objednal, zaplatil a následně i vyzvedl. „Spornou otázkou je zde výklad pojmu "prodej“. V posuzovaném případě se inspektor dostavil do provozovny společnosti Alza bez předchozí objednávky, zde si zboží vybral, na doporučení personálu na prodejně přes notebook zboží ihned objednal (notebook byl pro tyto účely v provozovně k dispozici – patřil společnosti Alza), na místě zboží také zaplatil a rovnou vyzvednul (a to vše proběhlo ve státní svátek, kdy je zakázán prodej). Je pro nás překvapivé, že podle názoru NSS nelze tuto situaci označit za „prodej“," dodává Fröhlich.

 Rozhodnutí NSS bude ČOI podle jejího mluvčího respektovat a řídit se jím. Alza ale podala více kasačních stížností na další pokuty. „Věříme však, že jiné senáty Nejvyššího správního soudu, které posuzují další kasační stížnosti spol. Alza, mohou mít na věc odlišný právní názor a zváží, zda věc nepředložit k rozhodnutí rozšířenému senátu NSS,“ uzavírá Fröhlich.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).