Hlavní navigace

ČSÚ: Za sledování pořadů na internetu platí už 15 procent Čechů

23. 11. 2021

Sdílet

Český statistický úřad zveřejnil nejnovější data o používání internetových služeb v České republice. Ze shromážděných údajů vyplývá, že za sledování filmů a pořadů platí na Netflixu, HBO GO nebo třeba Voyu 15,4 procenta obyvatel starších 16 let, tedy zhruba 1,3 milionu lidí. Loni to bylo 11,6 procenta. 

Navzdory nárůstu zájmu není stále popularita placených služeb na našem trhu tak vysoká jako jinde v Evropě. Streamovacím platformám se daří například ve Švédsku, Nizozemsku nebo Dánsku, nadpoloviční podíl mají rovněž ve Finsku či Španělsku. Česko je v tomto ohledu podobné spíše Litvě, Lotyšsku, Slovensku nebo Rumunsku.

Bezplatná videa v nabídce iVysílání České televize nebo například na Streamu sleduje 34 procent lidí. Největší zájem je o videa na YouTube a podobných serverech, kde se na ně dívá 58,2 procenta lidí starších 16 let.

Placené internetové videotéky jsou populární u uživatelů od 16 do 44 let, s věkem zájem klesá. Například ve věkové skupině 65–74 let jde jen o dvě procenta lidí (zatímco služby typu YouTube sleduje 19,4 procenta seniorů).

Nejvíc se ke sledování placeného obsahu hlásí studenti (27,3 procenta), dále ženy v domácnosti (23,8 procenta), pracující (20 procent) a nezaměstnaní (13,6 procenta). 

„U placeného streamování hudby došlo k meziročnímu nárůstu z 5 na 7 procent,“ dodává Český statistický úřad.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2021 18:59

  Pamětník

  I když je v dnešní době obtížné se obejít bez přístupu k internetu, i ze strany státních orgánů, bank a pod., uklidnila mě uvedená statistika v tom, že jsem litoval nezaměstnané, co všechno si musí z hmotné nouze odepřít a oni mají dost prostředků i na placený obsah... (:o

 • 24. 11. 2021 13:56

  Pamětník

  K tomu jsem nedospěl, jen Vy jste si to tak vysvětlil. Já myslel a napsal obecnou hmotnou nouzi, kterou mohou mít i zaměstnaní, matky samoživitelky a pod..

 • 24. 11. 2021 9:36

  Ivan_z_Kolina

  Jak jste dospěl k tomu, že nezaměstnaní musí být na dávkách hmotné nouze?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).