Hlavní navigace

ČTK získala od Googlu grant na vývoj umělé inteligence pro generování textů

22. 3. 2019

Sdílet

Robot - umělá inteligence - AI - ruka Autor: Depositphotos

Veřejnoprávní tisková agentura ČTK získala grant Google na vývoj systému, který dokáže za pomoci umělé inteligence vytvářet texty na základě dat a připravených šablon a přiřazovat k nim fotografie a další související materiály.

Na projektu s Českou tiskovou kanceláří bude spolupracovat také vydavatelství Economia a softwarová společnost Geneea Analytics, která se věnuje automatické analýze a robotickému vytváření textů.

Pro ČTK nejde o první setkání s umělou inteligencí. Agentura je partnerem i v další skupině, která se zabývá umělou inteligencí v žurnalistice, tentokrát lokální, kde vědci z několika českých univerzit zkoumají dopady vývoje automatizace na to, co dělají novináři a jak se tím mění jejich práce. Poprvé agentura použila automaticky generované zprávy při obecních a senátních volbách v roce 2018, kde bylo cílem omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům, kteří se tak mohli více zaměřit na ohlasy a další zajímavosti z voleb.

“Naším cílem je vyvinout řešení, které pomůže překonat rutinní práci s tvorbou pravidelně vydávaných zpráv a s vyhledáváním fotografií, doprovodných textů a dalších souvisejících materiálů. Tím zjednoduší novinářům práci, zrychlí produkci agentury a výrazně rozšíří nabídku klientům,” prohlásil technický ředitel ČTK Jan Kodera. “Složitost českého jazyka brání využití dostupných nástrojů vyvinutých pro angličtinu nebo jiné jazyky, kombinace generování  textů a dohledávání souvisejících materiálů je navíc jedinečná,” doplnil Kodera.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).