Hlavní navigace

ČTK získala od Googlu grant na vývoj umělé inteligence pro generování textů

Sdílet

Karel Wolf 22. 3. 2019

Veřejnoprávní tisková agentura ČTK získala grant Google na vývoj systému, který dokáže za pomoci umělé inteligence vytvářet texty na základě dat a připravených šablon a přiřazovat k nim fotografie a další související materiály.

Na projektu s Českou tiskovou kanceláří bude spolupracovat také vydavatelství Economia a softwarová společnost Geneea Analytics, která se věnuje automatické analýze a robotickému vytváření textů.

Pro ČTK nejde o první setkání s umělou inteligencí. Agentura je partnerem i v další skupině, která se zabývá umělou inteligencí v žurnalistice, tentokrát lokální, kde vědci z několika českých univerzit zkoumají dopady vývoje automatizace na to, co dělají novináři a jak se tím mění jejich práce. Poprvé agentura použila automaticky generované zprávy při obecních a senátních volbách v roce 2018, kde bylo cílem omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům, kteří se tak mohli více zaměřit na ohlasy a další zajímavosti z voleb.

“Naším cílem je vyvinout řešení, které pomůže překonat rutinní práci s tvorbou pravidelně vydávaných zpráv a s vyhledáváním fotografií, doprovodných textů a dalších souvisejících materiálů. Tím zjednoduší novinářům práci, zrychlí produkci agentury a výrazně rozšíří nabídku klientům,” prohlásil technický ředitel ČTK Jan Kodera. “Složitost českého jazyka brání využití dostupných nástrojů vyvinutých pro angličtinu nebo jiné jazyky, kombinace generování  textů a dohledávání souvisejících materiálů je navíc jedinečná,” doplnil Kodera.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.