Hlavní navigace

ČTÚ: internetové spolky aktivně usilující o nové klienty jsou podnikateli

Sdílet

Karel Wolf 16. 1. 2020

Spolky poskytující připojení k internetu, které aktivně usilují o nové klienty, jsou z pohledu ČTÚ podnikateli v elektronických komunikacích a vyplývá jim z toho oznamovací povinnost. To je alespoň závěr pravomocného rozhodnutí, o kterém ČTÚ informuje ve své nejnovější monitorovací zprávě.

Rozhodnutí se konkrétně týkalo jednoho ze spolků poskytujících internetové připojení na Chrudimsku. Úřad dospěl k závěru, že pokud jediný rozdíl mezi jednáním spolku a jednáním operátorů je ten, že spolek proklamuje, že nehodlá dosahovat zisku, ale současně dělá vše pro to, aby počet svých klientů (členů i zákazníků) stabilně rozšiřoval a tím zvyšoval své příjmy a přebíral klienty komerční konkurenci, jde o normální  podnikání v oboru elektronických komunikací.

Úřad se přitom v rozhodnutí vedle občanského zákoníku opírá o inzerát, který si spolek podal, a který se vymezuje vůči komerčním poskytovatelům. Ten zní: „Hledáte rychlé připojení k Internetu, bez nepříjemných omezení a závazků, výhodnější než nabízí komerční poskytovatelé? Užili byste si pořádné datové připojení s přáteli z okolí?“

Úřad dále doporučuje všem spolkům, aby zvážily, zda na ně také nedopadá oznamovací povinnost podle § 13 zákona č. 127/2005 Sb. (Zákona o elektronických komunikacích), a případně tuto povinnost nesplnily alespoň dodatečně. Upozorňuje, že neoznámení (stejně tak jako podnikání, kterého se subjekt dopouští výkonem své činnosti bez učinění oznámení) je přestupkem zákona a také, že občanský zákoník v  § 217 zapovídá podnikání nebo jinou výdělečnou činnost jako hlavní činnost spolku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.