Hlavní navigace

ČTÚ kontroloval referenční LTE nabídku O2, operátor musel snížit ceny za data

14. 8. 2020

Sdílet

Mobilní síť - antény - GSM - 5G Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) provedl v květnu a červnu kontrolu, jestli operátor O2 plní svůj závazek z aukce LTE kmitočtů a poskytuje virtuálním operátorům velkoobchodní nabídku určenou pro tzv. full MVNO. Výsledkem kontroly bylo podle monitorovací zprávy ČTÚ za červenec snížení velkoobchodní ceny za 1 MB dat „… pro mobilní služby z 0,07 Kč na 0,045 Kč (tj. o 35,7 %) a ceny za 1 MB dat pro služby v pevném místě z 0,0023 Kč na 0,0021 Kč (tj. o 8,7 %).“

Podle mluvčí úřadu Barbory Havelkové úřad kontrolu provedl z vlastní iniciativy a O2 ceny po prověrce sám upravil. „V reakci na závěry kontrolní zjištění ČTÚ společnost O2 snížila velkoobchodní cenu. ČTU tak nemusel použít dalších zákonných nástrojů,“ napsala Lupě Havelková.

Jak ČTÚ k novým cenám došel? „Úřad ověřoval naplnění vstupů do výpočtu a provedené revize vedly ke snížení ceny,“ říká mluvčí. Ceny, na které O2 přešel, jsou podle ní platné jen pro tohoto operátora, „… neboť vychází striktně z nákladů, spotřeby služeb a maloobchodních výnosů O2.“ Kontroly referenčních nabídek u dalších dvou síťových operátorů mají proběhnout během října 2020.

Ačkoli snížení cen za LTE data vypadá na první pohled jako úspěch, kalí tento dojem fakt, že referenční nabídku O2 (ani dalších svou operátorů) nevyužívá podle dostupných údajů ani jeden virtuální operátor. „Na trhu zatím nemáme full MVNO,“ potvrzuje Havelková. V praxi tak nebude mít snížení cen žádný dopad.

Existující virtuální operátoři si už dlouho stěžují, že povinné referenční nabídky síťových operátorů jsou zatíženy takovým množstvím překážek a poplatků, že jejich využití není ekonomicky reálné. 

Jeden z virtuálů, EriMobile (firma Český bezdrát), momentálně vede spor týkající se podmínek komerční velkoobchodní smlouvy, kterou má uzavřenu s T-Mobilem. ČTÚ koncem května ve svém stanovisku konstatoval, že T-Mobile „znemožňuje virtuálním operátorům efektivně působit na trhu, a účinně tak rozvíjet konkurenci.“ Zároveň odmítl ve sporu rozhodnout a předal jej Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

TIP: O aktuálním vývoji sporu a o důvodech, proč virtuální operátoři v Česku nemohou fungovat, si můžete v pondělí 17. srpna přečíst v rozhovoru s šéfem EriMobile Petrem Benýškem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).