Hlavní navigace

readme.txt: Playgirl půjde sedět

24. 9. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Návštěvnost poklesla, stagnovala a stoupala ˙ Telecom oznámil přečíslování ˙ Jan Fikáček zřídil soutěž pro "mutanty" ˙ Řešil se problém, co je to ASP ˙ Microsoft se rozhodl odstranit WTC z leteckého simulátoru ˙ Vir W32/Nimda využívá zadních vrátek otevřených virem Code Red ˙ Vláda USA navrhla slyšení o návrhu sankcí proti Microsoftu na únor.

Návštěvnost poklesla, stagnovala a mírně vzrostla

Technologické servery a portály poklesly v měsíci srpnu až o 19 procent v počtu zhlédnutých stránek podle měření iAuditu TNSI, uvedla ČTK. V srpnu návštěvnost serverů stagnovala, nebo se mírně zvýšila, uvedla ČTK o odstavec níže. Pokles návštěvnosti je prý způsobem prázdninami — vysokoškolští studenti odjížedějí domů, kde nemají připojení k Internetu. (zdroj)

Od roku 1998 bylo v Číně zatčeno nejméně 15 osob za politické zločiny na Internetu. (Information Center for Human Rights & Democracy)

Velké přečíslování u Telecomu

Český Telecom (ČTc) s jednoročním předstihem ohlásil kompletní změnu telefonních čísel pro vnitrostátní volání. Namísto dosavadního systému meziměstských předvoleb a účastnických telefonních čísel bude od 22. září 2002 mít každá účastnická přípojka unikátní devítimístné národní telefonní číslo. Kromě toho, že zmizí předvolba „0“, rozšíří se také telefonní uzly, v nichž bude platit místní tarif (přibližně na celý kraj), uživatelé budou moci měnit telefonního operátora a přenášet své číslo mezi lokalitami.

Světové prodeje osobních počítačů spotřebitelům by letos měly klesnout o téměř 10 procent proti loňsku. (IDC)

Miss Mutant 2001

Jan Fikáček, pořadatel soutěže Miss Internet, se rozhodl čelit vzrůstajícímu zájmu virtuálních osobností (zde mutantů) o účast v živém finále soutěže o internetovou krásku zavedením nové soutěžní kategorie, a vlastně nové soutěže. Tou je Miss Fantazie, které se mohou zúčastnit pouze stvořená jsoucna, nikoli však zrozené bytosti.

Už 14 milionu domácností v Evropě přijímá interaktivní televizi. (IDC)

Co je to ASP?

Sešla se konference o ASP (Application Server Providing) a jejích cca 270 účastníků řešilo problém, jak vysvětlit pojem a výhody ASP běžnému zákazníkovi. Otázka sebeidentifikace se projevila i v soutěži o nejzajímavější aplikaci ASP, v níž podle některých porotců určité aplikace nesplňovaly kriteria pro ASP.

Z pěti největších výrobců počítačů na světě zaznamenal růst ve druhém čtvrtletí pouze Dell. (Reuters)

Microsoft odstranil WTC

Odstranit Světové obchodní středisko z povrchu New Yorku ve svém leteckém simulátoru rozhodla společnost Microsoft, a to jak z připravované verze — jejíž uvedení na trh bylo z tohoto důvodu odsunuto, jakož i z nynějších verzí, jejímž uživatelům bude nabídnuta záplata (patch). Týž důvod se skrývá za pozdržením hry „Spiderman 2“ pro PlayStation, neboť její hlavní hrdina se spouští právě ze Světového obchodního střediska. Taktéž ve hře „Rudé kopí: Černý hrot“ (Rogue Spear: Black Thorn) bude muset být změněn scénář; ten nynější popisuje teroristický úder na New York a Washington. Hra „Red Alert 2“ bude přebalena do nového obalu, aby lépe odpovídal nynějšímu vzhledu Manhattanu. (zdroj)

4,18 procenta uživatelů Google používají Apple MacOS. (Google)

Nimda útočí

Nový červovitý virus W32/Nimda napadá počítače s dvaatřiceti­bitovým operačním systémem MS Windows. Šíří se, jak je už zvykem, emailovými zásilkami, kde v příloze dlí ve spustitelném souboru — nejčastěji pod názvem README.EXE. Dalším kanálem, jímž se šíří, je sdílená lokální síť a WWW. Vir se šíří tak, že k souborům .ASP, .HTML, .HTM a podobným přidává klientský skript, který v browseru otevře okno se souborem README.EML, který obsahuje již zmiňovanou přílohu. Vir modifikuje soubory: riched20.dll, mmc.exe a zneužívá zadní vrátka způsobená virem Win32:CodeRed.C. Odborníci předpokládají, že Nimda a Code Red mají téhož původce. (zdroj)

MMF24

674 knih se nabízí pro kapesní počítače (Palmknihy.cz)

Playgirl půjde sedět

Poté, co se v několika internetových četech vychloubal, byl čínskou policií zatčen devatenáctiletý mladík s přezdívkou Playgirl za to, že úspěšně napadl několik vládních serverů a umístil na ně pornografický obsah. Počítačový zločinec si dopadení přivodil patrně sám, neboť podle tiskové agentury Nová Čína se policii po útocích nepodařilo zajistit žádné stopy vedoucí k jeho počítači. (zdroj) O den později hongkongské Informační středisko pro lidská práva a demokracii oznámilo, že jiný mladý Číňan byl odsouzen k tříletému vězení za odeslání elektronické zprávy, která obsahovala tiskové informace a eseje kritizující politiku čínské vlády. (zdroj)

O 43 procent více uživatelů navštívilo české WWW servery během týdne, kdy Ameriku zasáhla vlna terorismu. (TNSI iDot)

Slyšení až v únoru

Na únor příštího roku navrhuje vláda Spojených států a 18 států unie, které vedou soudní spor s Microsoftem, uspořádat slyšení o návrhu sankcí proti žalované počítačové firmě. Začátkem září vláda uvedla, že nemá v úmyslu žádat rozdělení firmy a místo toho chce dosáhnout pro společnost takového trestu, který znemožní opakování předchozího jednání a povede k obnově konkurence. Případ převzala soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová poté, co odvolací soud odmítl požadavek soudce Thomase Penfielda Jacksona na rozdělení firmy na dvě části. (zdroj)

440.000 přístupů dosáhne v letos v ČR Internet zadarmo (IDC)

Chodili jste o prázdninách méně na web?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).