Hlavní navigace

ČTÚ: Veřejné mobilní sítě mohou být rušeny i velkoplošnou reklamní obrazovkou

Sdílet

Jan Brychta 18. 10. 2018

Český telekomunikační úřad provedl během letošního září celkem 111 šetření, z toho devadesát případů rušení televizního příjmu včetně společných televizních antén, dvanáct případů rušení veřejných mobilních komunikačních sítí GSM a LTE, šest případů rušení rozhlasového a satelitního příjmu a dále rušení stanice SRD, Wi-Fi stanice a centrálního přijímače pultu centrální ochrany. 

Jako zdroj rušení DVB-T a DVB-T2 byla v šesti případech zjištěna základnová stanice v pásmu 800 MHz, veřejné mobilní sítě byly rušeny ve dvou případech GSM opakovačem a po jednom případě pak aktivní televizní anténou, multiswitchem a velkoplošnou reklamní obrazovkou.  

ČTÚ také prověřuje zkušební provoz základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz. Ke konci letošního září bylo ve zkušebním provozu 429 základnových stanic, v trvalém provozu pak 16 049 stanic. V září ČTÚ přijal 75 hlášení na rušení a ukončil šetření devadesáti případů rušení DVB-T.

Základnové stanice LTE v pásmu 800 MHz byly zjištěny jako zdroj rušení DVB-T v šesti případech. V 61 případě se jednalo o závady přijímacího zařízení televizních diváků, ve dvaceti případech se nezjistilo žádné rušení a ve dvou případech šlo o nedostatečnou sílu signálu DVB-T. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 10. 2018 12:39

  q (neregistrovaný) 194.213.208.---

  Jednotlivcum se za tohle davaji minimalni postihy.. Je spousta pripadu, kdy ruzni strejdove se starou VRkou atd. rusi i armadni pasma a kdovi co, CTU je dlouze zameruje a potom to spravi 2 litry.

 • 18. 10. 2018 19:29

  K (neregistrovaný) ---.koleje.cuni.cz

  Doufám, že s nimi bude zacházeno stejně, jako s kýmkoliv jiným, kdo by se provinil stejným způsobem.

 • 21. 10. 2018 18:22

  SPECZ (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Dost casto je to i bez pokuty,resi se to "vyzvou k odstraneni ruseni", tj. prakticky vypnutim rusiciho zarizeni. Typicky kdyz neci tv zesik v antene zacne zakmitavat a rusit, davat pokutu by nedavalo smysl. Neco jinyho to je kdyz ma nekdo nelegalni (tj. neodsouhlasenej od oeratora) gsm zesik, tam uz je vedomy porusovani predpisu, a tam co vim pokuty bejvaj ...

 • 18. 10. 2018 16:37

  G. Shumway (neregistrovaný) ---.maxtel.cz

  To zas objevili Ameriku.