Hlavní navigace

ČTÚ: Výpovědní doba u smluv s operátory se zkracuje. Změny platí i pro staré smlouvy

31. 8. 2017

Sdílet

Novela zákona o elektronických komunikacích od soboty 2. září změní některé náležitosti smluv s operátory. Vztahuje se přitom na dříve uzavřené i nové smlouvy, oznámil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). 

„Délka výpovědní doby nebyla dosud zákonem omezena a každý operátor si ji stanovoval ve smlouvě podle svého uvážení. Nově tedy nesmí být delší než 30 dnů, přičemž den podání výpovědi se do tohoto počtu dnů nepočítá,“ upozorňuje ČTÚ.

Novela, která prošla parlamentem po bouřlivých diskusích, také mění prodlužování termínovaných smluv (na dobu určitou). Ty už se nedají prodlužovat automaticky a zákazník musí s prodloužením vyslovit prokazatelný souhlas. Dosud to fungovalo naopak: prodloužení mohlo být automatické, dokud zákazník prodloužení aktivně neodmítl.

Zákon posílil postavení uživatelů i v dalších ohledech: pokud operátor jednostranně změní smlouvu, má nyní zákazník právo od ní odstoupit bez sankcí (ke dni, kdy se smlouva mění). Dosud byla tato možnost omezena jen na případy, kdy byla změna podstatná a v neprospěch uživatele. 

Zajímavé je, že podle výkladu ČTÚ se všechny změny vztahují kromě nově uzavřených smluv také na ty, které zákazníci uzavřeli dříve. ČTÚ argumentuje verdiktem Ústavního soudu v případě tzv. Husákovy novely:

Novela zákona o elektronických komunikacích dává operátorům lhůtu 6 měsíců, aby smluvní podmínky uvedli do souladu se zákonem. Bez ohledu na to, kdy tak v této lhůtě učiní, se však nová pravidla aplikují od 2. září na všechny dosavadní i nové smluvní vztahy. Povinnost totiž plyne přímo ze zákona. Tento právní výklad, který v případě účinků tzv. Husákovy novely ČTÚ dříve zaujal, potvrdil jako správný i Ústavní soud ČR.

Aktualizace 1. 9. 15:50: Pro upřesnění doplňujeme informaci, že novela přináší také zastropování lhůty pro přenos čísla od jednoho operátora ke druhému na maximálně 10 dní od podání žádosti. Zákon ale v tomto případě obsahuje půlroční odklad účinnosti. Desetidenní limit tedy začne platit od 1. února 2018.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).