Hlavní navigace

Posílení práv zákazníků i větší bič na operátory prošly Senátem beze změn

19. 7. 2017

Sdílet

Celkem 50 hlasů pro, 7 proti a 10 se zdrželo. To je výsledek hlasování o novele zákona o elektronických komunikacích, o které dnes jednala horní komora českého parlamentu. Novela, která posiluje práva zákazníků telekomunikačních operátorů, byla schválena ve znění navrženém Poslaneckou sněmovnou a potřebuje už jen podpis prezidenta republiky.

Norma, která primárně upravuje přechod na digitální terestrické vysílání DVBT-2, to přitom před dnešním plenárním zasedáním v Senátu neměla zdaleka jisté. Hrozilo, že ji senátoři schválí s pozměňovacími návrhy a bude se tak muset vrátit do Sněmovny. Tou by přitom už nemusela do konce volebního období znovu projít a mohla tak úplně spadnout pod stůl.

Novela kromě televizní části obsahuje také několik vylepšení, která zlepšují postavení zákazníků telekomunikačních operátorů, oslabené předchozí novelou z roku 2014. Stanovuje například maximální lhůtu na přenesení telefonního čísla od jednoho mobilního operátora k druhému na 10 dní. 

Dává také spotřebitelům právo odstoupit bez sankce od smlouvy, pokud ji operátor jakkoli jednostranně změní. Dosavadní úprava jim toto právo dávala jen v případě, že změna byla podstatná a v jejich neprospěch. Tak vágní formulace přitom operátoři rádi zneužívali. 

V neposlední řadě novela posiluje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a dává mu mimo jiné právo vypočítávat pokuty za porušení zákona z výše obratu chybující firmy.

Podrobněji jsme o novele psali například tady nebo tady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 7. 2017 13:00

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Cim blize jsou volby, tim usilovneji pracuji politici pro volice. Mozna maji mnozi pravdu, ze by to chtelo obecne referendum a odvolatelnost politiku, aby tu motivaci meli po celou dobu trvani mandatu.

  • 20. 7. 2017 7:30

    alfi

    Sledujících obrazovku nejspíš neubude - ale když už nový STB, dává poslední dobou čím dál víc smysl pořídit IP verzi - a na plošné vysílaní se vykašlat, tím spíš to české. Podobně to už dlouho funguje u online rádií - internetová nabídka je řádově větší, u archívů nebo youtube je méně reklamy, člověk sleduje kdy chce a ne kdy dramaturg dovolí .. Takoví dnešní teenageři už lieární vysílání v podstatě nepotřebujou. A s dalšíma generacema už jej nebude mít ani kdo sledovat :-) Vynucený přechod na T2 to může jen urychlit..

  • 19. 7. 2017 14:32

    David Slížek

    Stejně se strašilo i při konci analogového vysílání. Ale nevšiml jsem si, že by kvůli němu lidí sledujících TV nějak dramaticky ubylo.

  • 19. 7. 2017 13:55

    Plichta (neregistrovaný)

    Uvolneni plasma 700 pro mobilni broadband znamena prechod tv vysilani na format DVB T2 a s tim souvisejici nutnost "neco udelat" s tv fungujici pouze v DVB T.
    Ale lze zit i bez televize, coz MPO asi slyset nechce.

  • 19. 7. 2017 16:26

    fd (neregistrovaný)

    Zajimave na tom je predevsim to ze onech 10 dnu plati bez ohledu na uzavrenou smlouvu:

    § 63 odst 12) Využije-li účastník právo podle § 34 odst. 1, dojde k zániku smlouvy nejpozději ve lhůtě 10 dnů, která začne běžet, jakmile účastník učiní ... právní jednání k ukončení poskytování ... služby...

    Pricemz dalsi velice zajimava zmena je opet § 63 1 r), kde se rika, ze nalezitosi smlouvy ktere mohou byt jednostranne meneny musi byt v te smlouve vyjmenovany, pricemz i takove zmeny podlehaji ozmanovaci povinosti a moznosti od smlouvy odstoupit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).