Hlavní navigace

Uber v Brně opět nesmí jezdit, soud znovu vydal předběžné opatření

19. 7. 2017

Sdílet

Uber se v Brně rozhodně nenudí. Tamní krajský soud vydal nové předběžné opatření, které firmě Uber zakazuje na území města provozovat její služby, pokud nebudou v souladu s pravidly pro taxislužby. Informoval o tom brněnský magistrát:

Krajský soud v Brně vydal nové předběžné opatření, jímž opět zakázal společnosti Uber B.V. provozovat přepravní služby Uber ve městě Brně způsobem příčícím se platným pravidlům. Nové předběžné opatření doplnil o odůvodnění, jak mu bylo uloženo odvolacím soudem. Potvrdilo se tak očekávání a soud setrval na svém právním názoru.

Uber musí předběžné opatření uposlechnout ode dne, kdy mu bude doručeno. Může se proti němu opět do 15 dnů odvolat.

Podle dokumentu, který Lupě poskytl magistrát, má Uber zakázáno mimo jiné provozovat taxislužbu „pomocí osob, které neprokázaly znalosti místopisu, znalosti právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele a znalosti obsluhy taxametru řidiči taxislužby ve smyslu obecně závazné vyhlášky Statutárního města Brna č. 28/2005, o stanovení podmínky provozování taxislužby na území města Brna.“ Nesmí ji ani takovým osobám zprostředkovávat a nesmí k ní používat auta, která nejsou osazena schválenými taxametry.

První předběžné opatření zrušil odvolací Vrchní soud v Olomouci kvůli „nedostatečnému odůvodnění a věcné nepřezkoumatelnosti“. Brněnský soud teď do opatření doplnil, že Uber nesmí jezdit kvůli porušování vyhlášky o taxislužbách a silničního zákona.

I když Uber mohl po verdiktu Vrchního soudu opět v Brně začít jezdit, dosud své fungování neobnovil. Žalobu na Uber podala taxikářská společnost Lido Taxi a brněnský magistrát se k ní později připojil. Žalobce k žalobě jako důkaz mimo jiné přiložil řadu článků z médií – je mezi nimi i tento rozhovor s novým šéfem Uberu pro Česko a Slovensko Tomášem Peťovským, který vyšel letos v únoru na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).