Hlavní navigace

ČTÚ zveřejnil návrh podmínek aukce 5G kmitočtů, chce za ně získat přes 6,3 miliardy

26. 6. 2019

Sdílet

Mobilní sítě - anténa - BTS Autor: Depositphotos

Už jen jedna veřejná konzultace a projednání s ÚOHS a Evropskou komisí dělí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) od vyhlášení dlouho očekávané aukce 5G kmitočtů. Úřad dnes zveřejnil finální návrh podmínek výběrového řízení, které plánuje vyhlásit na podzim. Operátoři teď mají 30 dnů na připomínky.

Dražit se budou kmitočty v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz a vlastní aukce by měla proběhnout v lednu 2020 a v dubnu by operátoři měli své příděly reálně dostat. Vydražené kmitočtové bloky pak budou moci operátoři začít používat od poloviny roku 2020, kdy kmitočty v pásmu 700 MHz uvolní televizní vysílání DVB-T.

Regulátor v podmínkách zvýhodnil případné nové operátory, od kterých si slibuje rozhýbání trhu. „Novým operátorům je vyhrazen v pásmu 700 MHz blok o velikosti 2×10 MHz. V případě malého zájmu stávajících operátorů mu bude umožněno soutěžit o dalších 5 MHz,“ popisuje ČTÚ. Pokud žádný nový hráč nepřijde, bude blok nabídnut ostatním hráčům.

Stávající operátoři, kteří budou soutěžit o příděl v pásmu 700 MHz, se budou muset na šest let zavázat k národnímu roamingu a budou muset potvrdit své velkoobchodní nabídky, ke kterým se zavázali v aukci na 4G kmitočty.

Aukce se také podle ČTÚ budou smět zúčastnit jen subjekty, které jsou na sobě vzájemně ekonomicky nezávislé. „Tuto podmínku pak držitelé kmitočtových přídělů musejí plnit po celou dobu platnosti přídělu, tj. do poloviny roku 2036 u pásma 700 MHz, resp. do poloviny roku 2032 u pásma 3,5 GHz,“ popisuje ČTÚ.

Úřad si od aukce slibuje, že by operátoři za všechny bloky měli zaplatit nejméně 6,3 miliardy Kč.

Na webu ČTÚ je k dispozici celé znění podmínek aukce 5G kmitočtů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).