Hlavní navigace

ČVUT dodalo do nemocnic první plicní ventilátory CoroVent

6. 11. 2020

Sdílet

CoroVent Autor: ČVUT

Pražská ČVUT začala distribuovat první plicní ventilátory CoroVent, na které se na jaře složili občané a firmy v rámci dárcovské kampaně, do českých nemocnic.

První instalace proběhla 31. října v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde byl na unikátní český ventilátor poprvé připojen živý pacient. O další instalace se v tomto týdnu podělila Nemocnice Rychnov nad Kněžnou (dva ventilátory), Nemocnice Slaný (tři ventilátory), Nemocnice Agel Valašské Meziříčí (jeden ventilátor), Nemocnice Žatec (dva ventilátory), Nemocnice Broumov (dva ventilátory) a Krajská nemocnice Liberec (tři ventilátory).

Na příští týden počítá univerzita s dalšími dodávkami, které se mají dynamicky přizpůsobovat aktuální situaci v nemocnicích. ČVUT pokračuje v mapování potřeb v jednotlivých nemocnicích a na základě jejich poptávky plicní ventilátory rozděluje a distribuuje. Příslušná zdravotnická zařízení si mohou o ventilátory žádat prostřednictvím formuláře na stránce www.cvut.cz/corovent. Instalaci zajišťují dva odborné týmy, které zároveň proškolují nemocniční personál.

Vývoj ventilátoru začal tým profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v březnu jako reakce na první vlnu pandemie koronaviru. Navržen byl z komponent běžně dostupných na trhu, což umožňuje jeho rychlou výrobu ve velkém a řádově nižší náklady, než je běžné u zařízení pro klinickou praxi. Ventilátory CoroVent na jaře začala sériově vyrábět společnost Mico Medical v Třebíči.

CoroVent za 161 dní od začátku vývoje získal certifikaci FDA EUA (Food and Drug Administration Emergency Use Autorzation), což mu umožnilo vstoupit na americké trhy. Od 22. října 2020 získal CoroVent konečně také povolení k prodeji a použití jako zdravotnický prostředek od Ministerstva zdravotnictví ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).