Hlavní navigace

CZ.NIC ukončil blokování sedmi dezinformačních webů, jeden nesplňuje podmínky registrace

25. 5. 2022

Sdílet

Přístup zamítnut - cenzura Autor: Depositphotos

Správce národní domény .cz po třech měsících ukončil blokování domén sedmi z osmi dezinformačních webů, které v únoru vyřadil ze zóny v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. CZ.NIC před dvěma týdny oznámil, že blokaci ukončí, pokud k ní nedostane příkaz soudu, policie nebo jiného kompetentního úřadu.

„Protože žádné takové rozhodnutí zmíněných orgánů sdružení CZ.NIC neobdrželo, bylo dnes do zóny vráceno sedm jmen domén dezinformačních webů,“ uvedlo sdružení na svém webu.

„Osmé jméno domény, konkrétně aeronet.cz, nesplňuje pravidla registrace jmen domén, a to v tom smyslu, že nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli,“ dodal CZ.NIC s tím, že provozovatele dotyčného webu vyzval k opravě údajů, ale držitel domény se sdružením nekomunikuje.

„Posledním nástrojem, jak jej upozornit, že se jménem domény není vše v pořádku, je její vyřazení ze zóny na jeden měsíc. Pokud budou údaje opraveny, bude doména neprodleně zprovozněna. V opačném případě bude zrušena a uvolněna k registraci,“ dodává CZ.NIC.

V únoru CZ.NIC zablokoval domény Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Odvolal se přitom na článek 17 pravidel pro registraci domén, který umožňuje doménu zrušit, pokud dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti.

Podle analýzy datového analytika Josefa Šlerky pro server Investigace.cz zablokovaným webům nejprve výrazně klesla návštěvnost, rychle se ale ukázalo, že tento způsob blokování nebyl příliš účinný. Více viz náš text a podcast: Josef Šlerka (Investigace.cz): Blokování dezinformačních webů už po dvou měsících přestává fungovat:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).