Hlavní navigace

CZ.NIC vydává hardwarový firewall Turris Shield, vyjde na tři tisíce

2. 9. 2020

Sdílet

Turris Shield Autor: CZ.NIC

Správce české domény CZ.NIC představil hardwarovou novinku v podobě firewallu Turris Shield, který doplňuje rodinu routerů Turris. Cena je 2990 korun, přístroj prodávají obchodníci typu Alza.cz či Discomp, ale také Amazon.de.

“Majitelé routerů s integrovaným modemem pak mohou Turris Shield použít za routerem a doplnit pak libovolné Wi-Fi AP. Po prvním spuštění je třeba nastavit jen administrátorské heslo, jehož zranitelnost Turris Shield také okamžitě otestuje, od té chvíle je celá síť chráněna nejrychlejším adaptivním firewallem na trhu. Ten je schopen na nově zjištěné hrozby reagovat v řádu vteřin. Turris Shield dále disponuje integrovanou podporou OpenVPN, která usnadní práci z domova a zvýší bezpečnost na cestách,” popisuje CZ.NIC.

Turris Shield je poháněn procesorem Marvell Armada 3720 na 1 GHz (dvoujádrový ARMv8 Cortex-A53), má 512 RAM DDR3, USB 3.0, slot pro microSD či gigabitové LAN a WAN porty. Kompletní specifikace je zde.

Turris Shield mimo jiné vychází z dlouhodobých bezpečnostních aktivit, v rámci jejichž výzkumu byl Turris původně stvořen. Komunita uživatelů poskytuje data, pomocí kterých je možné reagovat na útoky. Těchto uživatelů už jsou tisíce a Shield má dle představ autorů pomocí rozšířit tuto síť a systém Turris OS.

“Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, a to proto, že se o nových verzích často ani nedozví. Jinak je tomu u routerů Turris Omnia, Turris MOX a nyní i firewallu Turris Shield. Ty se o bezpečnostní aktualizace postarají zcela samy. Celosvětová síť zařízení Turris navíc spolupracuje na odhalování a potlačování nových internetových hrozeb a díky systému Sentinel dokáže zareagovat během pouhých dvou vteřin. Zaznamenaný útok na zařízení Turris v Austrálii tak zajistí okamžité zabezpečení všech Turrisů na světě. Z toho mohou nyní těžit i majitelé běžných routerů, kteří je snadno doplní o unikátní český firewall Turris Shield,” vyzdvihuje dále CZ.NIC.

Jak vypadá firewall Turris Shield od CZ.NIC:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 9. 2020 12:16

  ROOOO

  Já vím, že jsem svým způsobem laik (nejsem moc technický), takže jsem třeba něco přehlédl, ale když kliknu na specifikace, tak vidím teplotu, rozměry, pro lidi co ulítavaj na taktu info procesoru, vypadá to jako struktura parametrů DVBT boxu (bude to černé, bude to blikat, vejde se mi to na poličku), ale asi po dvou minutach co jsem tomu věnoval jsem nenašel funkce. Kde je IPS/IDS, kde jsou další funkce FW AP/WCF... Jako stavový FW to nevypadá, když "do 2s to je aktualizované". Co se tam aktualizuje, asi IPS? Kolik to pozná aplikací? Co to umí?

 • 3. 9. 2020 10:57

  SeaRanger

  Tak to jsem myslel ze jse m v CR takrka jediny exot s routerem Synology :-)
  Zatim jsem se nedostal k zadne specifikaci IPSky v Turis Shieldu, detekci DOSu, nebo k moznostem DPI.
  Kazdopadne Synology je komplexnejsi system, toto je pouze firewall. A ve srovnani s Turis Omnia nebo MOX dle meho nazoru vede Synology ve spolehlivosti provozu, proto jsem mu dal prednost.

 • 3. 9. 2020 21:59

  bez přezdívky

  To určitě nejsi jediný. :) Sám jsem Turris měl tu možnost vyzkoušet, ale vyhrál RT2600ac spolu s MR2200 od Synology. Určitě ani routery od Synology nejsou dokonalé (chybí mi např VLAN), ale jednoduchosti SRM systému se zatím nic nevyrovnalo. :) Uživatelsky přívětivé, snadno nastavitelné a jednoduše funkční. :)
  Třeba takové nastavení obou (Synology vs. Turris) do pouhého režimu AP je prostě nebe a dudy.

 • 4. 9. 2020 11:04

  bez přezdívky

  Pokud by se dělalo nějaké srovnání, přimlouvala bych se, aby se do něj kromě Synology zařadilo i UniFi Gateway od Ubiquiti

 • 3. 9. 2020 9:15

  xls

  Docela by mě zajímalo srovnání s routerem Synology v oblasti ochrany.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).