Hlavní navigace

Další torrentový gigant ExtraTorrent bez zdůvodnění skončil

22. 5. 2017

Sdílet

„ExtraTorrent has shut down permanently.“ Lakonický vzkaz na hlavní stránce minulý týden oznámil konec jednoho z největších torrentových vyhledávačů. „Definitivně mažeme všechna data. Dávejte pozor na falešné stránky vydávající se za ExtraTorrent,“ doplnili provozovatelé serveru.

Společně s ExtraTorrent skončily také některé skupiny, které se staraly o přísun pirátských kopií filmů a seriálů. Jak ale napsal server TorrentFreak, dvě z nich (Ettv a Ethd) by mohly i nadále fungovat. 

V posledních letech padlo několik velkých torrentových webů (loni například KickassTorrents), a i když se některé pokusily v nějaké podobě vrátit, největší slávu mají torrenty při šíření pirátského obsahu zřejmě už za sebou. Sledování pirátských videí se totiž přesouvá spíš k jejich přímému streamingu

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 5. 2017 9:03

  Jan Holík (neregistrovaný)

  O ExtraTorrent.com jsem natočil video už před pár dny: https://youtu.be/TxjuQNsIH24

  Evidentně mají vydavatelé, respektive úřady zastupující jejich práva, v rukách nějaké silné eso, kterým nutí provozovatele trackerů k ukončení činnosti a dokonce se jim i daří je tímto esem nutit k mlčenlivosti.

  Warez přes torrenty se nejspíš bude muset změnit, protože zavírány jsou jen veřejné - public trackery. Naopak i velké privátní trackery jsou naprosto v klidu. Například i český CzTorrent a československý TreZzoR.

  Hádal bych, že tím esem, které drží zástupci vydavatelů v rukávu bude nejspíš nějaká mimosoudní dohoda kdy provozovatel zavře tracker i ústa výměnou za upuštění od vysokých trestů a pokut.

  Pro vymahače práv vydavatelů jsou to nyní bonusové body (a peníze pro jejich peněženky určitě také). Ale pirátství jako takové to nezastaví, naopak. Například já jsem se už kdysi dávno dozvěděl o torrentech a trackeru ThePirateBay právě z nějaké zprávy "protipirátské organizace" pár měsíců po vzniku trackeru. Tuším, že to tehdy byla americká organizace RIAA :-).

  Až před pár lety mi to došlo - Tyto organizace vydávají tiskové zprávy o boji s warezem ze dvou důvodů:

  1) Demonstrují vlastní práci, případně úspěchy, aby tak dokázaly, že si zaslouží nejen peníze, které dostávají, ale i mnohem více.
  2) Jako vedlejší účinek přivádí k warezu více a více lidí, čímž se mohou dostat opět k bodu jedna, chtít víc peněz a "bojovat s warezem" do nekonečna.

  Pravým cílem těchto organizací totiž není vymýcení warezu, ale "boj či válka s warezem", vyžadující kvalitně vybavené klimatizované kanceláře, vysoké platy, služební vozy a vysoký důchod.

  Kdyby dnes ráno veškerý warez skončil, tak ne piráti, ale především organizace jako RIAA, propuknou v hlasitý pláč, protože by ze dne na den byli zbyteční a museli by opustit svá luxusní a dobře placená místa :-D

 • 24. 5. 2017 20:35

  xb1 (neregistrovaný)

  Jak jste přišli na to že Extratorrent skončil? Neskončil, shodil mirrory a jede dál.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).