Hlavní navigace

Data Boutique: kolik falešných followerů má Andrej Babiš?

16. 5. 2017

Sdílet

Novomediální vědec Josef Šlerka na svém blogu Data Boutique podrobil zkoumání spekulace o tom, jaký podíl falešných či neaktivních followerů má twitterový účet ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše.

Reagoval tak na debatu, kterou svým tweetem spustil Michal Illich. Služba Twitter Audit podle něj u Babiše určila, že je falešná necelá polovina jeho followerů. Analýza služby je založená na počtu tweetů, datu posledního tweetu a poměru followers a friends. „Nakolik se v datech z Twitteru pohybuju, považuji všechny tyhle údaje za více než pochybné,“ píše Šlerka a pouští se do vlastní analýzy.

Využívá k ní starší dataset s daty k několika populárním českým twitterovým účtům z roku 2015 a nová data o účtu Andreje Babiše z roku letošního. A výsledek? 

„Z pohledu prezentovaných kritérií nevypadá účet @andrejbabis jako nějak zvlášť jiný než ostatní zkoumané účty. K tomu, abychom mohli říct, že má účet Andreje Babiš nápadně moc falešných followerů, bychom museli provést mnohem hlubší analýzu, včetně analýzy sítě followerů, to je však výrazně náročnější,“ uzavírá svůj pokus Šlerka.

Celou analýzu si přečtěte na blogu Data Boutique.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).