Hlavní navigace

Data: DVB-T2 letos mírně oslabuje, zvyšuje se zájem o IPTV

24. 11. 2021

Sdílet

Asociace televizních organizací zveřejnila aktuální data o hlavním způsobu příjmu televizního signálu v českých domácnostech. Zjišťuje se v rámci dlouhodobého průzkumu, jen letos už proběhly tři vlny dotazování. Díky tomu je vidět vývoj během uplynulých čtvrtletí.

Z poslední dostupné výzkumné vlny (sběr dat červenec – září 2021), která se uskutečnila na vzorku téměř 3000 domácností, vyplývá, že hlavní televizní platformou je stále terestrické vysílání. DVB-T2 využívá 45 procent domácností, na druhém místě je se 22 procenty IPTV, přibližně pětina sleduje vysílání přes satelit a 13 procent spoléhá hlavně na kabelovou televizi. Internetovým připojením disponuje 83 procent českých domácností. 

Podíl DVB-T2 jako hlavního způsobu příjmu televizního vysílání v domácnosti se od začátku roku mírně snížil, ze 45,7 procenta na 45 procent. Zhoršila se také pozice kabelové televize. Zvyšoval se naopak zájem o IPTV, z 20,9 procenta na 21,9 procenta, a posílil rovněž satelit, kde penetrace stoupla z 18,9 procenta na 19,7 procenta. Domácnosti mohou kombinovat více platforem, pokud například používají jiný zdroj signálu pro hlavní televizor a jiný pro další televizor v bytě.

Hlavní způsob příjmu televize dle jednotlivých platforem (%), zdroj: Kontinuální výzkum 1Q – 3Q 2021
Autor: ATO/Nielsen Admosphere

Hlavní způsob příjmu televize dle jednotlivých platforem (%), zdroj: Kontinuální výzkum 1Q – 3Q 2021

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 11. 2021 12:06

    Ivan_z_Kolina

    IPTV nikdy ostatní způsoby nenahradí, protože to ani po technické stránce nelze, nehledě na to, že IPTV oslovuje jenom malou část diváků a těm ostatním vyhovuje něco zcela jiného, přičemž se na tom v podstatě dlouhodobě nic nemění. A až příští rok skončí u Novy a Primy možnost přetáčet reklamy u IPTV a OTT, tak zmizí i ta jediná zdánlivá výhoda internetové televize vůči ostatním platformám.
    Jestli si mladší lidé pořídí televizi nebo mají monitor je vcelku jedno, nicméně i mladší lidé jednou zestárnou, resp. budou mít děti a k televizi se zase vrátí. Běžný vývoj, nic neobvyklého, i dnešní důchodce v dobách, kdy byl mladý, sotva trávil čas u TV, ale jezdil na vandry, chodil na zábavy a věnoval se všemu možnému, jenom ne sledování TV - a dneska u té TV prostě sedí, tak to je a bude.

  • 24. 11. 2021 12:47

    Martin P.

    Chyba je přepokládat že pokud dnešní zestárnou získají požadavky dnešních starších diváků. Pokud mládí se naučili žít s VoD tak ve stáří to bude to samé...

  • 24. 11. 2021 14:58

    TW

    V tom se ale mýlíte, požadavky diváků se mění. Jinak IPTV jako technologie je tady už dlouho, ale pořádně se to začlo používat až posledních pár let s rozvojem vysokorychlostních sítí. Obecně pokud někdo zakusí odložené sledování, tak už se k lineárnímu opravdu vracet nechce

  • 24. 11. 2021 13:19

    Ivan_z_Kolina

    Požadavky diváků jsou pořád stejné a je iluzorní si myslet, že každý nutně prahne jenom po nějakém VoD. Někomu stačí běžné lineární vysílání, jiný si k tomu pak přidá nahrávání pro vlastní potřebu a někomu vyhovuje mít nahrávky týden v cloudu a pak nic. Ale neustále všude číst, jak mají lidé potřebu nějaké nelineární TV a jak to bude skvělá budoucnost a všichni na to přejdou, jsou prostě nesmysly. IPTV je tady desítky let a za celou dobu nepřesvědčila ani čtvrtinu diváků. Že by se to změnilo, o tom lze s úspěchem pochybovat. Resp. až to nastane a pokud vůbec, tak se uvidí.

  • 24. 11. 2021 15:42

    Ivan_z_Kolina

    Ale kdepak, nemění se nic. Akorát stoupá požadavek na kvalitu obrazu díky větším zobrazovačům s větším rozlišením. Ale kdo je zvyklý sledovat TV lineárně a koukat třeba na sportovní přenosy live, toho těžko dnes nebo v budoucnu někdo přiměje, aby se na to díval přes internet zpětně (to si jenom fanatiční zastánci netové TV myslí, že tomu tak bude, ale v reálu nebude).
    Co se týká odložného sledování, tak to není nic jiného, než od nepaměti nahrávání na VHS, pak na DVD, pak na USB flash nebo HDD/SSD a u IPTV kamsi do cloudu (kde to ovšem po pár dnech nenávratně zmizí, takže rozhodně se to nehodí lidem, kteří chtějí mít záznamy k dispozici kdykoliv v budoucnu a nebýt limitováni časem).
    Posledních pár let se nezačala používat internetová televize nějak výrazně, jenom se rozšířila třeba do mobilních zařízení, kde to dřív nešlo (ať už kvůli samotným zařízením, anebo proto, že data byla neúnosně drahá a u sledování TV přes net by se člověk nedoplatil). Nic to nemění ale na tom, že počet diváků netové TV není ani ten čtvrtinový vůči jiným platformám, jak už bylo zmíněno, takže divák rozhodl o co má zájem a všechno ostatní jsou pouhé spekulace co by kdyby.

  • 24. 11. 2021 11:51

    Jarda_B

    Tipl bych si, že IPTV nahradí všechny ostatní způsoby. Stejně ty lidi mají internet už většinou doma a časem se zlepší i rychlost přenosu a kvalita pokrytí v ostatních oblastech. A další věc je, že část mladších lidí si televizi už ani nepořizuje.

  • 24. 11. 2021 12:37

    jouda

    Jako že mladí se dívají na filmy na monitoru a nemají 55/65/75" televizor? :-) To je jako dívat se na filmy na mobilu - nouzovka.

  • 24. 11. 2021 21:08

    franta

    Tak se mi zdá, že vůbec nevidíte, anebo nechcete vidět realitu. Co se týče např. O2, tak někdy před dvěma roky při zápasech Slávie v pohárech byl problém s přenosem, když se dívalo nějakých 300000 lidí. Dnes se bez problému dívá přes půl milionu. To je pokrok za pouhé dva roky a "revoluce" v rychlosti sítě teprve začíná. Vsadil bych se, že do dvou let by samotná O2 byla schopna bez problémů vysílat zápasy Slávie pro milion abonentů, kdyby je měla. A jak říkám, optika se buduje čím dal rychleji, nastupují 5G sítě, satelitní internet. Ten trend je jasný. Stačí sledovat, kde byla IPTV před 10 lety, pěti lety a nyní. To tempo se neustále zrychluje a vůbec nemám pochyb o tom, že IPTV postupně vytlačí satelitní operátory. Už dnes je satelitní vysílání spíš pro nadšence - lidi, kteří mají "talíř" bud jako koníček, anebo pro lidi, kteří už sat dlouho mají a ze setrvačnosti u něj setrvávají. Často je jim líto sat zrušit, když už do něj tolik investovali. Když si dnes chcete předplatit tv, u IPTV stačí zaplatit, nainstalovat appku a za 10 minut se díváte.. U satu čekáte na technika až vám nainstaluje talíř, natahá kabely, atd. Je to těžkopádné a z mé zkušenosti vím, že kdo jednou zkusil IPTV, k satu se nevrátí.

  • 24. 11. 2021 14:35

    franta

    Ivane z Kolína, řekl bych, že nejenom nemáte pravdu, ale že jste úplně mimo. Už před lety tady někteří "chytří" lidé a možná jste to byl i vy, psali, že internetová síť nikdy nebude mít takovou kapacitu, aby vůbec "utáhla" statisíce uživatelů IPTV. Už dnes využívá IPTV hodně přes milion domácností, a to nepočítám další možná milion předplatitelů platforem jako Netflix a další. Přitom rychlost a kapacita sítě se neustále zvyšuje. Přichází 5G, velmi rychlý satelitní internet Starlink), který, i když se zdá na naše poměry drahý, tak se přesto i u nás najdou tisíce, možná desetitisíce majetnějších lidí bydlících "mimo optiku", pro které nebude problém si za satelitní net připlatit. Co se týče těch reklam na Primě, tak myslím, že IPTV si primárně lidi neobjednávají kvůli nějaké Primě, tak jim nemožnost přetáčení reklam je úplně jedno. Navíc, tuším, že něco podobného chtěla zavést i Nova a za pár dní z toho vycouvala, protože si "uvědomila", že by její sledovanost hodně poklesla. Jinak, já sám jsem 60+, sat jsem používal od roku 1990 někdy do roku 2016, kdy jsem přešel k IPTV a k satu už bych se nevrátil ani za nic. Mimochodem, měl jsem dva výborné přijímače - Vantage a sotva koupený Xtrend 8000. Chtěl jsem je nedávno někomu dát, ale zjistil jsem, že je nikdo nechtěl ani zadarmo, tak šly do šrotu.

  • 24. 11. 2021 15:40

    Lukas1500

    požadavky diváků se mění
    V některých detailech ano. Já si však myslím, že základní požadavek "rozvalit se do křesla a televize bav mě!" tu bude pořád. U odloženého sledování se může stát, že se bude odkládat až bude hotové tohle a tamto, až nebude co dělat, až bude venku pršet, atd... zatímco u sledování pořadu v době, kdy se vysílá se ten čas buďto vyhradí nebo se to odpíská. Takový skladník ze šroubárny, pokud si právě "nečte Vergilia v originále", se chce uvolnit a pustit na sebe proud "zábavy" aniž by musel něco hledat a vybírat. Eliška z filmu Vratné lahve si chce zase pustit něco nenáročného k žehlení.

  • 24. 11. 2021 16:31

    Ager

    Tu diskusi o kapacitě IPTV si pamatuju a týkala se lineárního vysílání a situace je nadále stejná, pokud má operátor obsloužit stovky tisíc diváků sledujících jediný oblíbený hokejový zápas, mají s tím problém i dnes a vize milionů sledujících diváků finálového hokejového zápasu olympiády je pro ně noční můra, takže zde nemáte pravdu a je otázka za jak douho a zda vůbec se vyplatí budovat kapacity pro takové případy, které nastanou možná párkrát do roka a opravdu se na tyto pořady lidi nebudou chtít dívat až špička opadne.

  • 24. 11. 2021 16:54

    Ivan_z_Kolina

    V ČR je kolem 4 300 000 domácností, takže v tomto objemu by opravdu nešla TV pokrýt jenom přes internet. Ostatně výpadky (přetížení sítě a nedostupnost služeb) šly vidět u fotbalu na O2 a opakovaně - prostě a jasně, internet není na toto stavěný a ani nebude, protože aby být mohl, pak by se musela výrazně změnit celková infrastruktura, což je ekonomicky nereálné. U mobilních sítí je navíc omezení v počtu frekvencí a pro výše uvedené by nestačilo ani 5G.
    Největší sledovanost v ČR má Nova, Prima a ČT. Takže spekulovat o tom, k čemu si lidé objednávají IPTV nemá význam, čísla jsou naprosto jasná. Stejně jako je jasné, že pokud nepůjde přetáčet reklamy na Primě, tak nepůjde ani na Nově (ta mimochodem nikdy z ničeho nevycouvala) a na sledovanosti se to nijak neprojeví, protože divák Novy a Primy konzumuje obsah těchto stanic a nikoliv, že je sleduje jenom proto, aby si mohl něco přetáčet (tj. jestli čekáte, že omezením přetáčení se diváci přesunou třeba na Barrandov, tak věru čekáte marně).
    Nepleťte si TV vysílání přes internet s nějakým Netflixem a dalšími službami tohoto typu, které v jednom okamžiku využívá pouze zlomek diváků, to opravdu není totéž.
    OTT mám také (jako bezplatný bonus k SAT Skylink) a je to občas dobrý doplněk, ale jen a pouze doplněk. Jako hlavní zdroj signálu opravdu ne - už proto, že si pořady nahrávám pro sebe, což z netové TV nelze. A nehledě na to, že internetová TV stále neumí HbbTV (jenž používám velmi často), takže pro mě jasný handicap.
    Ale netřeba vyvolávat spory, každý ať si používá co je libo, ostatně na výběr je dost platforem.

  • 24. 11. 2021 22:46

    Ivan_z_Kolina

    Na O2 TV se v žádném případě nedívá souběžně přes půl miliónů lidí, to si pletete s počtem zákazníků, kteří mohou tuto TV využívat (velmi často jenom proto, že ji dostali automaticky k internetu a telefonu, aniž by o ni extra stáli). Pak je tady další skupina diváků, jenž O2 TV má čistě pro sporty, jenž jinde nejsou, což opět není pravidelné sledování. Jinak o problémech s internetovou TV si můžete počíst třeba na FB stránkách jednotlivých poskytovatelů, velmi často i s obrázky, jak místo obrazu na TV jenom hlášky o nedostupnosti.
    Co se týká SAT příjmu, tak ten v ČR využívá přes milión domácností, takže je to silně početná skupina "nadšenců", jak je nazýváte.
    Mimochodem instalaci SAT stihne firma v mnoha lokalitách rozhodně rychleji, než ISP natažení kabelu k internetu nebo zprovoznění dostatečné konektivity na bezdrátu, aby mohla netová TV fungovat bez výpadků. Je iluzorní si myslet, že všichni a všude jenom nainstalují jakousi appku a jako zázrakem se hned dívají (spousta televizorů kromě toho ani žádnou appku nainstalovat neumí nebo nepodporuje nějaké konkrétní poskytovatele netové TV).
    Hodně lidí dalo IPTV vale, protože - jak jsem již psal výše - nelze si nahrávat sám pro sebe, nelze HbbTV a výpadků je dost často požehnaně. Od příštího roku se k tomu ještě přidá nemožnost přetáčet reklamy u hlavních komerčních TV a vymalováno, celá netová TV půjde pomalu, ale jistě na okraj zájmu. Ostatně tam je už od dob svého vzniku, kdy k žádnému extra pokroku v této oblasti nedošlo a pouze přitvrdila marketingová masáž o tom, jaké je to terno - čísla sledovanosti jsou ovšem neúprosná a nepomůže tomu ani obvyklý trik poskytovatelů, kteří velmi rádi místo počtu klientů uvádí počty zařízení, tj. jeden zákazník se nerovná jednomu zákazníkovi, ale jeden zákazník se rovná krát max. počet připojených zařízení, co zákazník může využívat. A hned je z jednoho 3 nebo dokonce 4 a šup s tím na veřejnost. Znalý člověk to ovšem nebere vážně, stejně jako nebere vážně nějaké představy o tom, jak netovou TV spasí 5G nebo satelitní internet a další utopistické představy. Až bude mít netová TV aspoň poloviční podíl na trhu, dejte vědět a můžeme v diskuzi pokračovat, do té doby to nemá žádný praktický význam a jenom se mlátí prázdná sláma.

  • 24. 11. 2021 16:29

    Michal Kubeček

    Příklad dnes 24.11.2021 Prima Max Flashdance 15:40 - 17:40.

    A to je téměř 40 let starý film ve všední den odpoledne. Když si to zkusíte porovnat u něčeho nového večer na "hlavní" Primě nebo Nově, tak tam se jde na hranu toho, co dovolí zákon. Ale v tom si společnosti nemají co vyčítat, řekl bych, že jediný rozdíl je v tom, že Nova se snaží dávat spíš víc kratších bloků, zatímco Prima klidně vrazí doprostřed 40 minut trvající epizody seriálu devítiminutový blok reklam.

  • 25. 11. 2021 8:46

    TW

    Ano, i na tohle velcí poskytovatelé IPTV a VOD myslí a jsou ve vývoji AI, které si "očuchají" vaše sledovací zvyklosti a když sednete k televizi a chcete po ní "bav mě", tak vybere a naservíruje pořad, o kterém si myslí že vám bude nejvíc vyhovovat.

  • 26. 11. 2021 8:05

    p.a.c.o

    Já čtu málo, ale vy ještě méně. Jediné, co Skylink testoval, byla trpělivost zákazníků, jinak totiž přistoupil jako jediný na podmínky Novy, která chtěla to samé, co teď chce Prima. Všichni ostatní operátoři se na to totiž vykašlali.
    Článek jsem samozřejmě četl a jsem moc zvědaví, jestli s tou po třech letech obnovenou myšlenkou uspěje a nebo to zase bude takový výkřik.

  • 24. 11. 2021 13:07

    karprox

    Vždy půjde o příjem všemi dostupnými platformami. Ty starší budou podíl velmi pomalu ztrácet, ty nové si jej teprve budou postupně budovat. Samozřejmě sledovanost ovlivní i to jak která společnost přistupuje ke skladbě programu. Příklad dnes 24.11.2021 Prima Max Flashdance 15:40 - 17:40. csfd.cz uvádí stopáž 89 minut. Z toho vychází, že nesestříhaný film bude obohacen o 31 minut reklam. Zda něco bude progresivně z filmu vystřiženo ve prospěch další dávky reklam je ve hvězdách.
    Samozřejmě, že cíleně budu sledovat hned celou řadu zdrojů, ale při jakékoliv činnosti vždy budu dávat přednost paralelnímu kanálu, který nemusím nepřetržitě ovládat a korigovat. Je jedno zda zvolím kanál informační nebo zábavný. Kanál přinášející dostatečnou přidanou hodnotu bude mít vždy své místo. Na druhé straně zdroje vyžadující pozornost a korekce budou vždy pouze doplňkové, kterým se nepřetržitě bude věnovat jen minimum diváků.

  • 25. 11. 2021 20:17

    Ivan_z_Kolina

    Spousta pořadů se v televizi neopakuje nebo až po dlouhé době, takže pro hodně lidí má smysl si nahrávat sám pro sebe. Nehledě na to, že si svoji nahrávku mohu sledovat i jinde, než jsem ji pořídil, třeba ve vlaku, na chalupě atd. a kdy chci ji já, nikoliv abych byl otrokem zpětného sledování týden nebo 14 dní a konec.
    Budování kabelovek je nepoměrně nákladnější, než získat nové diváky přes SAT příjem, který je na celém území státu a funkční, a u kterého tedy stačí jenom instalovat zařízení a dívat se. Technicky zastaralá pak kabelovka rozhodně není, tady zjevně nejste v obraze a neznáte třeba kabelové služby Vodafone (exUPC), kde máte dokonce největší programovou nabídku ze všech.
    Počet diváků rozhoduje a nějaké fantasmagorie o nástupu IPTV jsou tedy jen pouhé spekulace. A není to podle mě, jak se pomýleně domníváte, ale právě podle zájmu diváků. Netová TV nemá ani čtvrtinu na trhu, takže o čem vlastně debatujeme...

  • 27. 11. 2021 15:53

    wm6x

    No o rychlosti sítí to rozhodně není, rozvoj vysokorychlostní 5G rozhodně IPTV nevytrhne. Právě kvuli omezení archivu na 14 dnů na odložené sledovaní moc použitelná není. K tomu tam jsou ještě další omezení jako protipirátská ochrana, nutnost oficiální aplikace od poskytovatele, za chvili přibyde zákaz přetáčení reklam. IPTV je dobrá. Na odložené sledování už od dob analogové televize existuje domácí nahrávání s archivem na teoreticky neomezenou dobu, navíc s možností přehrávat i offline. Požadavky diváků se moc nemění, osobně neznám nikoho kdo by vyměnil domácí nahrávání za IPTV co má archiv na směšných 14 dnů a ještě pouze online.

    Vidim to tedy tak že pokud IPTV neprojde zásadní proměnou která by zahrnovala především větší otevřenost, tak bude mít stále těch 15%

  • 28. 11. 2021 15:31

    Ditys

    Bohužel, nahrávací funkce není standard a při výběru televizoru je třeba se mít na pozoru. Např. Alza, televizory 55", přehrávání z USB - 113 ks, nahrávání 73 ks.

  • 25. 11. 2021 9:54

    franta

    Vidím, že jste nepoučitelný. Dnes se ještě stává, že se především u atraktivních sportovních přenosů občas u někoho vyskytnou problémy, ale stává se to čím dál méně a za pár let už nebude mít problémy nikdo, možná kromě poustevníků někde v jeskyni. Už dnes je denně ve večerních hodinách připojena k některým službám jako IPTV, VoD, Youtube, atd. masa lidí, odhadoval bych to na dva miliony. Talíře mizí z balkonů, stačí se podívat na fotky sídlišt (tedy mimo ghett) před pěti lety a ted. Tím nechci říct, že je to na právě díky IPTV, protože lidi bud nemají na žádnou službu peníze, čas, anebo si brouzdají po internetu, popř. jim stačí pozemní vysílání. Satelitní providery či IPTV, VoD využívají hlavně sportovní a filmoví nadšenci anebo příznivci specializovaných dokumentárních kanálů - věda, historie, příroda, atd. Abych to ale nějak ukončil. Již dnes poskytuje IPTV služby např. O2, Lepšítv,Sledo­bánítv, Kuki, TMobile, ale paradoxně třeba i Skylink, Telly. Tedy původně pouze sat. operátoři, což o něčem svědčí. Je to trend, který bude pokračovat a jak jsem již napsal - IPTV sleduje čím dál víc lidí s čím dál menšími problémy i při nejatraktivnějších přenosech.

  • 25. 11. 2021 10:43

    p.a.c.o

    IPTV používám už asi čtyři roky a vaše tvrzení o nefunkční službě je hodně zkreslené. Nejhůř funguje právě O2, ale ostatním operátorům (Kuki, Telly, Sledování, Lepší) to funguje úplně v pořádku a pokud mají dvakrát do roka výpadek, je to v nejlepším pořádku. I na vysílačích pro DVB-T se dělají údržby a odstávky.
    A co se přetáčení reklam týče, máte opravdu krátkou paměť. Je to už tři roky, co o to obě televize usilovali. Nakonec to zavedl jenom Skylink a moc dlouho jim to nevydrželo
    https://www.lupa.cz/aktuality/nova-chce-vlastni-system-zabranujici-pretaceni-reklam-do-prazdnin-ale-nejspis-nebude/
    https://www.tvkompas.cz/skylink-znovu-umoznuje-pretaceni-reklam-u-poradu-v-archivu/

  • 26. 11. 2021 8:00

    Ivan_z_Kolina

    Převést si DVB-S2/T2 na IP stream někde v domácnosti problém samozřejmě není, ale to je opravdu něco zcela jiného, než skutečná IPTV, kde se používá Unicast (pokud by se používal broadcast/mul­ticast, pak se z IPTV stane obyčejné lineární šíření TV signálů).

  • 25. 11. 2021 12:47

    Lukas1500

    jsou ve vývoji AI, které si "očuchají" vaše sledovací zvyklosti
    Připadá mi, že něco takového před časem nasadil Google a od té doby se mi nedaří některé věci najít. Vytěžování sledovacích zvyklostí na IPTV může přinést zisk poskytovatelům a agregátorům, takže motivace tu určitě je.

  • 25. 11. 2021 10:25

    p.a.c.o

    Napsal jste takovej elaborát a vlastně jste nám nic zásadního nesdělil a nevyvrátil, že se lidé na IPTV dívat nebudou.
    Předně spousta lidí kouká na DVB-T, protože je to prostě zadarmo a nic za televizi (mimo výpalného pro ČT) platit nechtějí.
    S tím sportem máte pravdu, že většina se dívá live, ale najdou se lidé, co se koukají i zpětně. Nahrávat si filmy na disky a další média fakt nemá dneska smysl, když televize všechno točí pořád dokola a proč třeba nestoupá kabelovka, když podle vás chtějí lidé jenom lepší obraz? Protože kabelovka je v dnešní době technicky zaostalá a finančně nevýhodná.
    Úplně mě fascinuje, jak někomu píšete, že to jsou pouze spekulace a že to tak nebude, ale vaše představy jsou úplně to samé, takže proč by to mělo být zrovna podle vás?

  • 26. 11. 2021 7:57

    TW

    Klasická kabelovka je v horizontu několika let odsouzená k zániku - ne kvůli technologii, ale kvůli tomu, že pro kabelovkové společnosti je nevýhodné provozovat dvě (někdy dokonce tři) technologie šíření signálu najednou a tak se celkem aktivně snaží přesunout klienty z DVB-C na IPTV (momentálně pouze marketingovými nástroji, ale časem dojde i na omezování nabídky v DVB-C). Jinak myslím že koncem příštího roku nebo začátkem 2023 se IPTV na tu čtvrtinu dostane (aktuální růst je kolem 1% za pololetí)

  • 28. 11. 2021 7:53

    Ivan_z_Kolina

    Proč by mělo být nevýhodné provozovat v kabelovce DVB-C souběžně s internetem? Místa je tam dost a těch pár multiplexů v DVB-C je marginální věc. Značnou výhodou je pak to, že na jeden DVB-C signál lze připojit prakticky všechny klienty bez toho, že by to síť nějak extra zatížilo.
    Naproti tomu IPTV celou síť zatěžuje podstatně víc a přesunem všech klientů na IPTV by došlo akorát ke kolapsu. Přičemž tedy nevím, o jakých kabelových společnostech píšete, které se údajně aktivně snaží někoho kamsi přesouvat. Všechny kabelovky poskytují DVB-C normálně dál a ani jedna nepřistoupila k jeho ukončení a ani o tom neuvažuje. A jestli se operátor snaží klientům vnutit něco navíc (nejspíš za vyšší cenu), pak je to jenom nabídka a kdo nechce, nemusí využít.
    Mnohem reálnější variantou v kabelovkách bude DVB-C s doplňkem v podobě IPTV, tj. kdo sleduje lineární vysílání, ten bude na signálu DVB-C a v okamžiku, kdy se u sledování posune v čase zpět, pak dojde k přepnutí na IPTV - a opačně, když se uživatel z časového posunu vrátí zpátky do reálného času, pak se vrátí i k DVB-C signálu (nějak podobně funguje i SAT služba Skylink live, pokud má uživatel souběžně i satelitní signál DVB-S2).

  • 28. 11. 2021 11:51

    Pamětník

    Nevím o tom, že lze při použití modulu a karty od kabelovky v "zánovním" zachovalém televizoru něco nahrávat, zejména u toho, který má jen USB IN. S "chytrými" novými TV nemám osobní zkušenost, ale to by mi stejně nepomohlo, nové TV zatím stále nepotřebuji. Tak lze, třeba z kabelovky UPC/Vodafone, na klasickém PVR, volně nahrávat jen základní sestavu TV stanic, která je FREE.

  • 28. 11. 2021 14:07

    Ivan_z_Kolina

    Co to je "klasický PVR"? Pokud nějaký DVB-C set-top-box, pak by neměl být problém s nahráváním přes CA modul v případě, že je tento STB vybaven CI slotem (a samozřejmě nahrávání jako takové umí). Z těch levnějších je na trhu např. AMIKO 8265+ za cca 1300 Kč (je to kombo DVB-C/S/S2/T/T2).
    Novější televizory pak umí nahrávat na připojené USB disky takřka všechny, ovšem je u nich velmi často problém, že nahrávku nelze reprodukovat nikde jinde, než v televizoru samotném, kde byla nahrávka pořízena. Lepší tedy využívat nějaký STB viz odstavec výše.

  • 28. 11. 2021 15:58

    Pamětník

    Klasický PVR je klasický PVR s DVB-T tunerem, bez CA slotu a ne nějaký DVB-C STB.

    Pokud v domácnosti spokojeně provozuji DVB-C na několika starších FullHD TV s CA modulem, samozřejmě nechci zbytečně utrácet za něco, jen aby bylo možno nahrávat cokoliv z kabelovky. Běžným našim potřebám bohatě stačí právě ty klasické PVR, které v normě DVB-T z exUPC/Vodafone naladí volnou nabídku téměř 50 stanic. Alespoň v mém případě. Čili si většinou vystačíme i s touto "omezenou" nabídkou vlastního neomezeného záznamu a na ty další stanice se zkrátka musíme dívat jen on-line, ale i na nich se většinou program stále opakuje.

    Domníváme se, že to je dostatečný a i k přírodě šetrný, způsob sledování TV, bez nutnosti vyhazovat stále funkční přístroje a nemusíme zbytečně nechávat vyrábět nové chytré 4kTV.

  • 28. 11. 2021 16:12

    Pamětník

    A to ještě nepočítám možnost záznamu všeho, co mohu přijímat prostřednictvím nových STB pro DVB-T2 se záznamem na USB, připojených na venkovní anténu, kde se jedná o možnost příjmu více než 100 stanic, samozřejmě některé násobně z více vysílačů. Přitom se dá na obraz na FullHD monitoru, nebo menším kuchyňském FullHD TV stále koukat.

  • 28. 11. 2021 16:42

    Ivan_z_Kolina

    Pokud je řeč o kabelovce a CA modulu, pak je potřeba se také bavit o DVB-C a nikoliv o DVB-T. A jestli vám stačí nahrávat z kabelového DVB-T v SD kvalitě (vyjma ČT), pak je to pochopitelně vaše volba, ale o to zde v debatě vůbec nešlo.

  • 29. 11. 2021 7:59

    Pamětník

    Znalý přece ví, co exUPC/Vodafone ve své DVB-C svým abonentům nabízí. A jistě části z nich nevadí, že ne všechny stanice může přijímat v kvalitě HD a potom je úplně jedno, zda je zbývající SD šířeno v DVB-C, nebo DVB-T. Při použití CA modulu, ale v TV bez možnosti nahrávání na USB, je vhodným prostředkem na záznam části pořadů starý dobrý PVR.

    Velká část této debaty se právě týká možností shlédnout pořad se zpožděním a jedním z levných a spolehlivých prostředků je i nahrávka z DVB-C v normě DVB-T na obyčejný PVR. O tom, že se vždy musí jednat o záznam v HD kvalitě, zatím v celé debatě nepadlo ani slovo. A tvářit se, že v dnešní době už nic v SD není v kabelovkách k dispozici, je poněkud falešné.

    Pokud bych Vás pozval k sobě a pustil Vám záznam ze stanice, která je v DVB-C k dispozici jen v SD kvalitě, opravdu byste poznal, zda to bylo zaznamenáno z DVB-C, nebo DVB-T?

  • 29. 11. 2021 9:43

    Ivan_z_Kolina

    Nevím co pořád máte na mysli nějakým "starým dobrým PVR", ale pokud má někdo kabelovku VF (exUPC) a využívá DVB-C s CA modulem, potom pro něho jistě není nepřekonatelný problém si pořídit nějaký přijímač s DVB-C tunerem a CI slotem (viz uvedené Amiko 8265+ za cca 1300 Kč) a nahrávat přes něho (pokud nemá uživatel přímo televizor, který umí záznamy pořizovat). Kromě již zmiňovaných programů v HD je to pak také větší programová nabídka v DVB-C, než v kabelovém DVB-T.

    Nahrávka z DVB-C v normě DVB-T možná není, resp. byla by možná za předpokladu pořízení profesionálního transkodéru z normy DVB-C na normu DVB-T, což je ale mimo možnosti běžných uživatelů.

    Pozvat mě klidně můžete, ale nevím, proč chcete ukazovat něco v SD, když je zde řeč o HD. A tam vám rozdíl mezi HD v DVB-C vs. SD v DVB-T poznám zcela jistě.

  • 29. 11. 2021 11:22

    Pamětník

    Nechám Vás Ivane prozřít a prozradím Vám tip pro seznámení se s LG MEDIASTATION MS450H, což je u mne ten starý dobrý PVR ve 2 kusech. Nevím jak Vy, ale já nepovažuji za rozumné vyhazovat stále ještě funkční přístroje a pořizovat si nové, jen kvůli pro nás pár nedůležitým HD stanicím v kabelovce. A to je ten hlavní důvod, kvůli kterému vedu s Vámi tuto polemiku.

    Sice mi doporučujete satelitní přijímač, který umí i DVB-C, ale jistotu, že s CA modulem a kartou od exUPC/Vodafone bude pro kabelové použití plně funkční, z popisů prodejců, ani z recenzí uživatelů, stejně nelze získat. Další investice by představovaly náklady na další HDD, přitom by hlavní určení těchto přijímačů zůstalo nevyužito.

    Dále nerozumím Vaší protimluvě "větší programová nabídka v DVB-C, než v kabelovém DVB-T." a hned vzápětí tvrdíte "Nahrávka z DVB-C v normě DVB-T možná není,", když obecně se většinou označuje kabelovka jako DVB-C a proto se o žádnou přímou konverzi z DVB-C na DVB-T samozřejmě nejedná.

    Na úplný závěr bych jen zopakoval, že to, že je zde řeč pouze o HD, je jen Váš dojem, který z žádné další diskuze od jiných nevyplývá. Pokud totiž jakákoliv platforma nabízí program stanice, která v HD pořady ani nevyrábí, tak je ani nikdo nemůže v HD sledovat.

  • 29. 11. 2021 12:51

    Ivan_z_Kolina

    Spotřební elektronika je určená k rychlejší obměně, než třeba nábytek a s tím holt nikdo nic neudělá. Vy máte to "štěstí", že 10 let starý PVR můžete připojit na kabelovku, která vám ještě historický DVB-T signál dodává, ale v globále to již nehraje roli. Jinak tedy pro úplnost, tak onen PVR LG ani HD signál zpracovat neumí, takže tady ani není o čem moc polemizovat.

    Uvedené Amiko 8265+ není jenom satelitní přijímač, ale je to kombo přijímač, který umí jak DVB-C, tak DVB-T/T2, tak i DVB-S/S2 a není pochopitelně nutností, aby uživatel používal naráz všechny typy signálů jenom proto, že to technicky jde. Přičemž tedy nerozumím vašemu tvrzení, že nemáte jistotu, jestli něco bude nebo nebude funkční - pokud přijímač podporuje DVB-C a má CI slot, pak není žádný důvod, aby neuměl přijímat DVB-C signál z kabelovky a dekódovat ho přes CA modul s kartou (s umístěním v CI slotu). To je jako byste tvrdil, že nemáte jistotu, jestli bude televizor umět přijímat DVB-C, když v popisu parametrů má DVB-C uvedené - proč by neuměl? Samozřejmě umí, normy signálů jsou dané a kabelový operátor Vodafone je také dodržuje, stejně jako je dodržují i výrobci externích přijímačů a televizorů.

    Kabelovka je kabelovka a může šířit různé typy signálů, tj. DVB-C/C2, DVB-T/T2, analog (a když na věc přijde, tak klidně i DVB-S/S2). Záleží pouze na tom, jak má operátor svoji síť stavěnou. Vodafone (exUPC) šíří programy v DVB-C (kde je cca 200 programů) a také v DVB-T (kolem 40 programů).

    Řeč zde byla o nahrávání a CA modulu u kabelovky. Z toho plyne, že se bavíme o DVB-C signálu. A pokud jste do toho zamotal i kabelové DVB-T, pak je dobré zmínit i rozdíly, tj. jak je uvedeno výše, tak počet programů a technická kvalita u DVB-C vs. u DVB-T. Proto tedy to HD u DVB-C, které naopak u kabelového DVB-T chybí (vyjma ČT). A nemá na to vliv ani to, že část TV programů existuje pouze v SD variantě, protože těch programů ubývá a naopak rapidně přibývá těch, jenž jsou k dispozici v HD (což jsou dnes už prakticky všechny nejsledovanější stanice v ČR).

  • 29. 11. 2021 14:21

    Pamětník

    I spotřební elektronika se bohužel podílí na negativním ovlivňování udržitelnosti životního prostředí na Zemi. Její obměna je na místě, když dosavadní technologie přestanou být úplně funkční a není jiná cesta, než jí nahradit, což mi třeba v oblasti přechodu na DVB-T2, či DAB+, nečiní potíže. Sice je to hlavně politický tlak, ale i Evropský parlament chce vytvářet tlak na výrobce elektroniky, aby své produkty vyráběli opravitelné, odolné a snadno recyklovatelné. S tím souvisí i požadavek na plnění delší doby přístupu k náhradním dílům. Mnoho zařízení spotřební elektroniky má tzv. plánované zastarávání (planned obsolescence/česky ku_vítka), což ústí ve tvoření značného množství zbytečného elektroodpadu. Možná je to z mé strany staromódní, ale Vámi nabízené plýtvání zkrátka nepodporuji.

    Když má LG PVR přestala být funkční po přechodu na DVB-T2, využil jsem faktu, že UPC poskytovalo ve své kabelovce i nadále volné stanice v DVB-T a problém záznamu části pořadů, o které byl v naší domácnosti zájem, byl tímto vyřešen. Hledal jsem i jiné varianty, včetně možnosti nákupu drahých přijímačů (i komb kategorie Dreambox, v té době v cenách kolem 10 tisíc), které by splňovaly naše představy. Znalí a zkušení dokázali využít Enigmy a modifikovat tyto přístroje podle potřeb, já ale mezi ně nepatřil a ani prodejci, ani "odborníci" z tehdejšího UPC, mi nezaručovali jejich funkčnost v rámci této kabelovky. Tehdy se ještě taková technika kupovala v kamenných obchodech a když mi zdánlivě seriózní a vstřícný prodejce řekl, že funkčnost negarantuje a zboží zpět nevykoupí, pochopitelně jsem ze svého záměru couvl. Nebo byste mi byl ochoten poskytnout finanční kompenzaci za nefunkční přijímač, když jste pevně přesvědčen, že to nemůže být problém? Ostatně, ještě dnes se někteří prodejci zbavují odpovědnosti, že bude v jimi prodávaných přijímačích fungovat každá kombinace přístupových karet, pokud některé dokonce předem nevylučují.

    Dále upřesňuji, že exUPC/Vodafone nemá ve své nabídce 200 programů, kde Vás možná zmátlo pořadové číslo předvoleb, ale ani celých 170. Ale proti těm 40 v DVB-T vypadá vymyšlené číslo 200 samozřejmě lépe.

    To je asi zatím všechno, co pokládám za vhodné uvést do tématu o IPTV z mé strany.

  • 29. 11. 2021 14:36

    jouda

    Dnes není problém přijímač/modul/kar­tu objednat a ve 14denní lhůtě vyzkoušet. Někteří prodejci dokonce za malý příplatek umožňují prodloužit tuto lhůtu na 30 nebo i 60 dnů. Což je dostatečná doba na vyzkoušení kompatibility. Takže tento problém už dnes není.

  • 29. 11. 2021 19:29

    Pamětník

    Máte pravdu, ale já popisoval situaci v době, kdy skončilo DVB-T a přešlo se na DVB-T2. Za tu dobu jsme si už zvykli a tak jí v současnosti nemusíme řešit a využívat možnosti nákupu přes e-shopy.

    Pořád ale problém tkví v tom, že jsem tehdy hledal přijímač, který by měl dva tunery pro DVB-C a umožňoval nahrávat více stanic najednou a případně ještě další přehrávat, jako to umí/umělo staré PVR od LG s DVB-T. Možná by bylo možné nahradit v kombu DVB-S tuner druhým DVB-C, ale zda by s jedním CI slotem a kartou dokázal to, co PVR, to pochybuji. Také cena by byla určitě více než 10 x vyšší, než Vámi doporučované AMIKO. A to se vyplatí...

  • 29. 11. 2021 14:53

    Ivan_z_Kolina

    Ano, od toho čísla 200 je potřeba odečíst duplicitní programy v SD, které jsou s identickým obsahem i v HD a pak je číslo samozřejmě nižší, nicméně i tak je 170 pořád víc než 40.

  • 29. 11. 2021 19:54

    Pamětník

    S tím počtem 200 je to ale jinak. Pokud se podíváte na tabulku řazení programů DVB-C Vodafone, tak až do počtu 157 je číslování celkem postupné a chybí jen pozice 50, 54 až 57, 60, 127, 136, 146, 147, 149 a 150, což je celkem 12 = 145 obsazených pozic. Blok pro dospělé obsahuje pozice 191 až 197, což je 7 a nakonec na pozicích 201 a 202 jsou 2 regionální stanice ČT1. Žádná duplicita HD a SD tam není, čili suma sumárum je to mix 154 HD a SD stanic. Ano, je to opravdu více než 40, ale téměř o 50 méně, než s čím jste původně argumentoval. ;-)

  • 26. 11. 2021 11:11

    Ivan_z_Kolina

    Pokud budou Nova nebo Prima vyžadovat od operátorů, aby nešly přetáčet reklamy, tak se buď operátoři přizpůsobí, anebo jim prostě Nova a Prima nedají souhlas k šíření. Rozhodně to tedy není jak si naivně myslíte, že se na něco operátoři vykašlali. Skylink to otestoval po technické stránce a teď už nic nebrání zavedení do praxe u všech poskytovatelů IPTV a OTT. Ve hře je samozřejmě i varianta zmíněná v článku, že si operátoři mohou za možnost přetáčení připlatit (a pak to logicky cenově přenesou na zákazníky), to jenom pro úplnost.

  • 25. 11. 2021 21:22

    bez přezdívky

    Promiňte, ale to co jste napsal je tedy pěkný blábol....Protoze to není technicky možné tak toho obliba stále roste. Provozuji příjem dvbt2( a dál ho (pouze) v domácnosti šířím jako iptv v lokalni síti, raspberry, tvheadend, a několik klientů kodi či VLC na několika pc, mi box, notebooku, několik telefonů, oddělená síť pro hosty s přístupem k tv a vybraným složkám na síťovém disku. Nikdy s tím nebyl problém, ani s živým přenosem, nahráváním ani se sdílením nahrávek, vytíženost 100Mb switche při přenosu několika FHD záznamů je mizivá(4K zatím nevysílají) stejne tak pi si jede tak s bidou do 1% lineho procesoru. O rádiu přes dvbt ci iptv se vzhledem k bitrate na úrovni několika desítek až nizsich stovek Kb asi ani nemá cenu bavit. Je úplně jedno kdo se na co dívá, co si nahrává, ukládá. Prostě síť to přenese jak nic. Aby se to pi aspoň trochu zahřálo, je na něm dále spuštěn docker a v něm pi hole, calibre server, portainer. Pravda, sice je to trochu oser to nastavit, ale jinak si to bublá, ani o tom nevím. Umím si představit, že profi vysílání s profi vybavením a dostatečnou konektivitou nemůže byt žádný problém třeba celosvětově, navíc iptv profi vysílání není záležitost 1 serveru. Taktéž streamy z ytb, netflixu aj asi nejsou technicky možné a proto jedou ve velkým... I můj děda už kolik let ještě do loňska sjížděl net jak fík, akorát se toho nebál a zjistil kolik mu net může dát. Přitom to byl knihomol, do čtečky jsem mu ty knihy ani nestíhal stahovat a to mu bylo 92 let). Terestrika nezanikne, ale bude sehrávat čím dál marginálnější roli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).