Hlavní navigace

Datacentra CE Colo udělala silný zisk, změna klimatu zvyšuje náklady na chlazení

Sdílet

Jan Sedlák 2. 9. 2020
T-Mobile DC7

Provozovatel dvou tuzemských datových center CE Colo, který spadá pod T-Mobile (Deutsche Telekom), v roce 2019 meziročně navýšil výnosy o 2,9 procenta na 321 milionů korun. Čistý zisk si připsal čtyři procenta a dosáhl na 117 milionů.

Růst tržeb byl ovšem podle CE Colo “kompenzován nárůstem nákladů především v důsledku vyšší ceny elektrické energie (celkový nárůst o sedm milionů korun) a náklady spojenými s provozem datacentra DC7.” Zisk ale vzrostl díky “nižším odpisovým nákladům a vyšším výnosům z úroků.”

CE Colo uvedlo DC7 jako jedno z největších českých datacenter do provozu na podzim roku 2018. DC1 už provozuje řadu let. Loňský rok tak byl prvním plným rokem fungování DC7 a firma ho považuje za úspěšný. První z celkových osmi datových sálů se téměř zaplnil. “Do budoucna vidíme prostor pro růst zejména v lokalitě DC7 v rámci společného projektu s naší mateřskou společností (T-Mobile),” uvádí CE Colo.

Roční investice CE Colo překročily 25 milionů, většina směřovala do zabezpečení a efektivnosti. “Čelíme dramatické změně klimatu vyznačující se extrémními teplotami v létě a mírnými zimami. První z uvedeného má za následek zatěžování chladících systémů na jejich technickou hranici a vyžaduje si novou generaci chladících zařízení. Naproti tomu mírné zimy snižují efektivnost našich free-coolingových systémů, na což musíme reagovat zvětšováním teplosměnných ploch chladičů,” konstatuje dále společnost.

Jak vypadá datacentrum DC7 od CE Colo (T-Mobile):

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.