Hlavní navigace

Deutsche Telekom v Česku spouští Hubraum, akcelerátor a investice pro startupy

Sdílet

Jan Sedlák 31. 8. 2021
Hubraum, T-Mobile a Deutsche Telekom Autor: Hubraum

Deutsche Telekom, vlastník českého T-Mobilu, si vybral Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT jako svoje partnerské centrum pro aplikovaný výzkum průmyslu 4.0. Memorandum o spolupráci bylo podepsáno během návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Pro Deutsche Telekom je Praha čtvrtou podobnou laboratoří. Další takové má v Berlíně, Krakově a Tel Avivu. Aktivity konkrétně zajišťuje Hubraum, což je technologický inkubátor německého operátora.

“Cílem Hubraum je propojovat startupy s přední evropskou telekomunikační společností a podporovat tak přenos inovací, know-how, ale i finanční podpory firem v oblasti technologií 5G, umělé inteligence a internetu věcí,” uvádí Hubraum. Na CIIRC se má pracovat také na virtuální a rozšířené realitě nebo strojovém zpracování obrazu.

Hubraum rovněž v těchto oblastech provádí investice. Na kontě jich má zatím 25. Je mezi nimi i český eParkomat.

T-Mobile na CIIRC nedávno zprovoznil první standalone 5G síť v Česku. Jde o kampusovou síť, kterou budou moci využívat studenti, akademici nebo startupy. Přenosy v rámci VR/AR brýlí na ní například zkouší česká firma Pocket Virtuality pracující s HoloLens.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2021 10:06

  EriMobile

  Ano T-Mobile tak investuje do chytrých projektů povětšinou mladých lidí a to samozřejmě za účelem zajištění svých budoucích zisků, charita to není.

  Dle výroční zprávy za rok 2020 utržil T-Mobile od českých zákazníků přes 28 miliard a z toho poslal na popud (přesná formulace z výroční zprávy) matky - Deutche Telekom AG přes 12 miliard, tj. téměř 43 % výnosů .

  Těch 12 miliard je pak složeno z cca 5,5 miliard dividenda, 4,5 miliardy půjčka a přes 2,4 miliardy nákup cizí měny (str. 65 VZ , viz.: file:///C:/User­s/petr/Downlo­ads/vzprava_cze_2020_­1.3.2021_final-min.pdf)

 • 31. 8. 2021 19:04

  EriMobile

  Tak to se omlouvám, popisoval jsem spíše obecný trend....