Hlavní navigace

ČVUT a T-Mobile spouští privátní mobilní standalone 5G síť

9. 8. 2021

Sdílet

T-Mobile - 5G Autor: T-Mobile

České vysoké učení technické v Praze uvedlo do ostrého provozu privátní 5G síť, kterou začalo před několika měsíci budovat s T-Mobilem.

Síť pokrývá Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Dejvicích. Signál je dostupný v laboratořích nebo testbedu pro průmysl 4.0. Celkově je pokrytá plocha tisíc metrů čtverečních.

T-Mobile síť postavil na technologiích společnosti Ericsson. Jde o 5G standalone (SA) síť a nikoliv hybrid mezi 5G a signalizací postavenou na LTE, jak je v Česku běžné. Projekt na ČVUT má sloužit vědcům, firmám a studentům k testování a rozšiřování konceptů chytrých továren, digitalizované výroby a tak dále. Studenti budou moci síť využívat třeba k diplomovým pracím.

T-Mobile se dle svých slov chce na privátní 5G sítě specializovat a letos do nich investovat stovky milionů korun. Privátní 5G už rozjíždí na České zemědělské univerzitě v Praze a na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. O ostravském projektu jsme na Lupě psali podrobněji.

“T-Mobile je rovněž partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0. Díky tomu se budou moci testovat možnosti 5G sítí také v rámci propojených partnerských testbedů neboli experimentálních továren budoucnosti. Ty funkčně i organizačně zastřešuje evropské centrum excelence zaměřené na pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT sem patří i nově budované pracoviště na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně a špičkově vybavený testbed německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu. Nově se také zapojuje testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava,” uvádí operátor.

Privátní neboli kampusové 5G začalo lákat i investory. Tomáš Budník a J&T chtějí tyto sítě stavět a budovat pro továrny a další zákazníky.

Privátní 5G síť na Vysoké škole báňské v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).